Съдът в Страсбург: няма данни за полицейско насилие при смъртта на Пламен Куцаров

За разлика от други подобни случаи, властите са предприели бързо и ефективно разследване, а съдилищата са се произнесли след задълбочен анализ на всички доказателства

Бюлетин Легал Компас Легал Компас

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си

Българските власти не са нарушили конвенцията за правата на човека в случая с Пламен Куцаров - арестанта, който почина през 2009 г. по време на арест, след като му прилошало в бус на ГДБОП. Това обяви Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург в решение по жалба на родителите на Куцаров.

През 2009 г. случаят със смъртта на задържания от полицията Куцаров предизвика силно обществено възмущение и обвинения, че той е бил малтретиран, за да признае участие в отвличане, и това е причинило смъртта му. Една от причините за всеобщото убеждение, че става въпрос за полицейско насилие, е, че към онзи момент случаите на произвол от страна на полицията са почти ежедневие. Десет години по-късно, през пролетта на 2019 г., двамата антимафиоти, които са го ескортирали, бяха окончателно оправдани от българския съд, но дори тази оправдателна присъда не успя напълно да убеди обществеността, че случаят не се потулва. Значимостта на новото решение на Съда в Страсбург за българската действителност е, че за пореден път в него се дават критериите, по които се оценява адекватността на властовите реакции срещу полицейския произвол.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове