НА ЖИВО от 10:00 ч.:
Среща на бизнеса във Варна и региона

Александър Кашъмов: Лъжа е, че втората инстанция води до забавяне на големите проекти

Управляващите отложиха с две години връщането на втората съдебна инстанция върху екооценките, което бе обяснено с манипулативни мотиви

Бюлетин Легал Компас Легал Компас

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си

Противно на някои очаквания, президентът не наложи вето на промените в Закона за опазване на околната среда, с които бе оставен едноинстанционният съдебен контрол върху екооценките за обекти с национално значение, определени с решение на Министерския съвет. Във вторник законът бе обнародван в Държавен вестник, а според него всички жалби срещу такива екологични оценки, както и срещу решения, с които се отказва извършването на екооценка, които са подадени до 1 юли 2024 г., ще се разглеждат на една съдебна инстанция. Едва жалбите, които са подадени от 2 юли 2024 г., ще се гледат на две инстанции. През 2017 г., когато мнозинството на ГЕРБ премахна втората съдебна инстанция върху екооценките, президентът Радев наложи вето, след като бе призован за това от 27 неправителствени организации и след острата реакция на няколко извънпарламентарни партии. Президентското вето тогава очаквано бе преодоляно в парламента, но то изигра своята роля да постави публично въпроса и да даде оценка на тези промени. Сега обаче Радев пропусна ветото, въпреки че на практика проблемът остава същият, но съотношението на парламентарните сили е различно и можеше да се очаква друг резултат.

"Програма Достъп до информация" (ПДИ) и ръководителят на правния й екип адв. Александър Кашъмов са сред основните опоненти на премахването на втората инстанция по дела срещу оценки за въздействието върху околната среда (ОВОС) още от пролетта на 2017 г. На практика подписката до президента за налагане на вето срещу закона от преди пет години беше по тяхна инициатива. "Капитал" потърси коментар от адв. Кашъмов за последното развитие.

През 2017 г. вие и ПДИ бяхте най-активните и последователни опоненти на промяната за премахване на втората съдебна инстанция при обжалване на екооценките. Как бихте коментирали новата законова уредба?

Държа преди всичко да отбележа, че законопроектът за премахване на втората съдебна инстанция за обжалване на екооценките, който през 2017 г. вкараха тогавашните управляващи, е най-скоростно прекараният проект през българския парламент за цялата му най-нова история от последните 30 години. От внасянето до приемането му на второ четене минаха 16 дни.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.