Новият брой:
Какво се случва в държавата

КС: Парламентът има право редовно да изслушва Гешев и да му дава препоръки

Конституционните съдии единодушно одобриха специфичния парламентарен контрол върху главния прокурор

Изслушване на главния прокурор Иван Гешев в правната комисия на предишното Народно събрание, август 2021 г.
Изслушване на главния прокурор Иван Гешев в правната комисия на предишното Народно събрание, август 2021 г.
Изслушване на главния прокурор Иван Гешев в правната комисия на предишното Народно събрание, август 2021 г.    ©  Юлия Лазарова
Изслушване на главния прокурор Иван Гешев в правната комисия на предишното Народно събрание, август 2021 г.    ©  Юлия Лазарова
Бюлетин Легал Компас Легал Компас

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си

Единодушно Конституционният съд (КС) отхвърли искането на главния прокурор Иван Гешев срещу три текста от правилника за работа на парламента, които предвиждат изслушването му на три месеца от парламентарната правна комисия, отправянето на препоръки към годишните му доклади от пленарния състав и искане на отчет как тези препоръки се изпълняват. Решението, обявено днес, има важно принципно значение. На практика КС потвърди специфичния парламентарен контрол върху главния прокурор, различен от взаимодействието на парламента с председателите на върховните съдилища, и задължението му за реална отчетност за състоянието и дейността на прокуратурата.

Проблемът по-скоро е, че към момента парламентарната правна комисия на 47-ото Народно събрание нито веднъж не е извикала Гешев на препитване, а според оспорените от него текстове в правилника трябваше да е направила това поне два пъти. Обяснението, което се дава, е именно висящото до момента пред КС дело срещу тези текстове, макар че юридически това не е издържано - правилникът е в сила независимо от оспорването му пред КС, а след като е действащо право, той трябва да се изпълнява. Неофициално депутати споделят, че донякъде причината е в лошия опит с предишни явявания на главния прокурор в комисията, при които той свободно подменя отговорите и аргументите по същество с квалификации на опонентите си и на техните тези, но до момента не се намери председател на комисията, който да го дисциплинира и да го накара да говори по същество.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 2
    evpetra avatar :-|
    evpetra

    "...нарушава принципа на разделение на властите."

    Какво става? Нали Каскета смяташе, че не трябва да има разделение на властите, а сега плаче непрекъснато, че нямало разделение на властите, като той това го разбира съвсем криво, или иска да внуши именно това на публиката: не си позволявайте да ме контролирате, аз съм отделна власт. Лоши времена настават за каскетурата.

    Нередност?
Нов коментар