Решението на Страсбург за КТБ и неговият прочит
ЕСПЧ по никакъв начин не твърди, че лицензът на банката е отнет незаконно, а решението му трудно ще произведе съществен ефект в България
Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Решението на Европейския съд по правата на човека от миналата седмица по делото КТБ предизвика вълна от спорни интерпретации. Почти всички медии смело обявиха, че Съдът в Страсбург е приел, че лицензът на Корпоративна търговска банка (КТБ) е отнет незаконно през 2014 г. Цитиран беше и адвокат, който казва, че занапред всеки вложител, бивш директор или член на управата на КТБ може да поиска отмяна на решението за несъстоятелността на банката. А предвид че оттогава са минали седем години и тя е породила много ефекти, логично заваляха и хипотези какво би могло да се случи с тази или онази сделка.
Материята наистина е заплетена, но накратко всичко по-горе граничи от напълно невярно до практически нереалистично да се случи. Повечето юристи се обединяват, че осъдителното решение на Страсбург може и да е петно за България и морална победа за ищците, но трудно ще произведе някакъв съществен ефект, а механизмът за компенсиране на нарушените права на банката може да се окаже далеч по-сложен и съвсем не толкова достъпен.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
След всяка една такава огромна злоупотреба с Правото, все повече съм на мнение, че некадърността и нехайството на съдиите, а и на прокурорите, които допускат с лека ръка да бъде осъдена в крайна сметка Държавата, т. е. всички нас данъкоплатците, е крайно време да бъде жестоко санкционирана. Месечни отчисления от възнагражденията на всеки един съдия и прокурор, които да постъпват в солидарен фонд "Професионална отговорност" и да служат като застраховка за такива случаи. Освен това трябва да има процедура за санкциониране на виновното поведение на всеки един, който персонално е допринесъл за това осъдително решение, особено след като е бил наясно, че то ще се случи рано или късно.
Няма край това безумие...а един чичко си клати краката в Сърбия, приказно!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.