Теодора Георгиева: Имаме сериозни сигнали за корупция и се надявам скоро да влязат в съда

Кандидати за европейски делегирани прокурори има, но не вярват, че в този ВСС ще имат шанс, казва българският европейски прокурор Теодора Георгиева

Бюлетин: Капитал Право Капитал Право

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си

Европейската прокуратура работи по-малко от две години от 1 юни 2021г. Доскоро преобладаващото мнение беше за неефективност на българския офис, особено на фона на разследванията за мащабни измами с европейски средства, които се провеждат в другите страни. До преди месец Европейската прокуратура (ЕП) у нас можеше да се похвали само с три обвинителни акта и една присъда по споразумение, но все за дребни по мащаб подкупи и измами.

Това обаче рязко се промени след като за по-малко от месец бяха предприети действия по две големи разследвания срещу фирми и институции, които у нас се смятат за недосегаеми - за измами с въглеродните емисии в тецовете на Ковачки и за скандалния ремонт на "жълтите павета", извършен под егидата на Столичната община последователно от "ПСТ груп" и "Трейс груп холд" с участието на проектанти и строителния надзор. Прави впечатление, че и за двата случая ЕП се е самосезирала от публикации в медиите, а не от български институции, което е показателно и за институциите у нас - прокуратура, контролни органи, спецслужби, инспекторати и т.н., но също така и за готовността на европрокуратурата да се заема с истински сериозните случаи, а не просто да маркира дейност. Делата са много, прокуроите са малко, затова преценихме, че е по-добре да приоритизираме делата с потенциал, коментира пред "Капитал" българският европейски прокурор Теодора Георгиева.

Разговаряме с г-жа Георгиева непосредствено след акцията на Европейската прокуратура по разследването "Пътят на жълтите павета", проведена миналия петък в офисите на няколко фирми и Столична община. Естествено първият въпрос е за рязко засилената активност на европрокуратурата у нас.

Две големи разследвания за по-малко от месец след дълго мълчание. На какво сме свидетели, г-жо Георгиева - на обрат в активността на Европейската прокуратура в България или това просто е резултат от натрупване?

Нека да започнем с това, че когато Европейската прокуратура започна работа имаше около 200 дела за престъпления, извършени след 2017 г., които ни бяха изпратени и по които ние трябваше да се произнесем дали сме компетентни и дали трябва да ги вземем. За един дълъг период ние се занимавахме основно с преценки на делата.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    valdim avatar :-P
    Dimov

    Теодора, много те харесвам. Бих се радвал, ако мога да те срещна. Някога, някъде, но не по ДСП или СП.

    Нередност?
Нов коментар