Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В Иран се случи революция. Тя беше внезапна, неочаквана и разтърсваща. В нея, както във всяка революция, имаше сблъсък на хората с властта, имаше пострадали, и имаше победа. Не става въпрос за протестите на "зеленото движение" срещу Махмуд Ахмадинеджад, които предизвикаха режима в Иран и които бяха смазани със сила насред Техеран. Тази успешна революция се случи докато "зелените" се събираха, протестираха, бяха бити, разгонвани и дори убивани. Тя се случи около тях и чрез тях. Успехът й дойде, след като една авторитарна власт се опита да запуши устата на милиони и се провали.
Иран не е първата страна, в която самозабравили се управници отнемат изцяло правото на хората да говорят със света. Но е първият случай, в който управляваните с помощта на интернет си взимат това право обратно. В последните десет дни почти цялата информация, която изтичаше за събитията в ислямската република, идваше през канали като Twitter, Flickr, You Tube и беше дело на хиляди обикновени иранци, държащи да разкажат какво са видели и какво мислят. Те прескочиха през многото препятствия, поставени от властите, и пренебрегнаха реалната опасност да станат жертва на репресия в страна, която "Репортери без граници" наричат враг на интернет. Докато режимът арестува и изхвърля журналисти, именно тези хора направиха случващото се в Иран по-близко и видимо за онези, които го наблюдават отстрани, и което е по-важно - доказаха, че след определено ниво на разпространение на интернет цензурата вече не е възможна.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.