Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
13, 21, 34, 55. За незапознатите - това са членове от редицата на Фибоначи, за която се твърди, че описва закономерности в природата, поведението на човека и дори финансовите пазари. Всъщност редицата е едно от най-известните доказателства на факта, че следствието от едно събитие зависи от предисторията му.
В случая тези числа са броят на дните, спестени от отпуски за минали години на 4 произволно избрани човека в една българска частна фирма. Според проект на социалното министерство за промени в Кодекса на труда в края на годината те ще бъдат изгубени от служителите - те нито ще могат да си ги вземат през 2011 г., нито работодателят им ще ги плати, ако напуснат.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
На мен ми е странно - при всичките ми наблюдения да натрупаш 300 дни отпуска, т.е. да не си взимаш изобщо оптуска за 10на години и ако НАИСТИНА вършиш някаква работа, трябва да те пенсионират по инвалидност и да те пратят в санаториум. Някой може ли да обясни как може да работиш постоянно 10 години без почивка и да вършиш нещо полезно?
отпуските в частния сектор не са такъв проблем. дори и някой да не си е вземал отпуск 2-3 г., то шефът със сигурност е намерил начин да му/й даде повече пари в края на годината. проблемът е всъщност в публичния сектор, където ако г-н Х има 120 дни невзет отпуск, то г-н Х следва да излезе в отпуск юни и да се върне декември. кой ще върши работата на г-н Х в това време, ако той работи с еврофондове например....
Или пък хората вместо отпуска си взимат болнични, защото знаят че със сигурност ще им бъдат платени!!! Тези източвания на държавата трябва да престанат иначе доникъде няма да стигнем
До коментар [#2] от "аз":
Интересното е че на повечето от г-дата Х никой няма да усети липсата им.
До коментар [#2] от "аз":
Когато са назначили г-н Х, не са го оставили без заместник. Има, поне един, готов да му седне на мястото! Ако г-н Х умре и фондовете ли ще умрат?! Стига глупости! Тези дами и господа имат толкова ваканции, че не им се налага да вмзимат отпуски! Интересно, че си ги потърсиха не след първа, втора година, а сега! Наведнъж! Казвам "интересно", за да не кажа друга дума!
Има категории служители - учители и директори на училища с по над 50 дена отпуска годишно по закон. В едно училище - гимназия, напр. не можеш да пуснеш учителите всичките в отпуск поне до 10-15 юли (поправителни сесии, годишен пед.съвет). Всички трябва да са на работа от 01.09. (есенна поправителна сесия, подготовка за новата учебна година, планиране и пр). Е, колко работни дни е отпуска от 15 юли до 01.09. А ако има прием на нови ученици - хората в комисията могат да излязат най-рано началото на август (след последното класиране). Двете ваканции са обикновено свързани с официални празници..Ето така остава неизползван отпуск. По време на учебната година директорите нямат право да пускат учителите в отпуск!!
Тона на статията е леко смешен. Може би заради абсурдната намеса на числа на Фибоначи и неадекватното "едно от най-известните доказателства на факта". А може би защото представят хората, които не са си взимали отпуските като жертви.
Как редицата на Фибоначи доказва, че ако си гладен, значи скоро не си ял? Може би ключът се крие някъде между 21 и 34, но по-скоро 34?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.