Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Или Реформа в прокуратурата, наобратно. Написахме го така, защото явно изписано правилно и в докладите на Европейската комисия, и в повечето съдебни решения, неудовлетворителни за изпълнителната власт, това послание остана нечуто.
Такъв е изводът и от развитието на последните шумни операции на МВР - "Килърите" (група, обвинена в убийството на Юри Галев) и "Всичко коз" (група за източване на ДДС) - силни заявки, които обаче както става ясно в съдебната зала, са подкрепени с явно негодни (по закон) доказателства.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Е, най-накрая някой да излезе от чистия популизъм заливащ повечето медии... Браво!
Жертва на пешка за мат, или легенда за добрия прокурор l
По повод абсурдното назначаване на Борис Велчев за главен прокурор си позволих да напиша една статия с прогноза (20 януари 2006), която ми се виждаше безалтернативна. В крайна сметка си пролича, че е трудно да предвидиш ходовете на управляващата клика, но явно нищо съществено не се е променило. Текстът е препубликуван от ОЩЕ инфо:
http://mapto-on.blogspot.com/2008/07/blog-post.htm
Във времената, когато по вестниците се плюеше срещу съда аз пишех срещу полицейското дознание и прокуратурата. След време се оказах (почти) прав.
Сега обаче казвам нещо малко по-различно, с целия риск пак да се окажа (почти) прав.
Грешките са в парламента, където гласуват текстовете на кодексите / законите, и в Министерствата на правосъдието и на вътрешните работи, където се творят наредбите.
Полицаите в дознанието може и да не са достатъчно компетентни и подготвени, но със сигурност са добронамерени и претоварени. Прокурорите са кадърни юристи, но са податливи на натиск и корупция. Съдиите същи са много качествени юристи, но и там има натиск и корупция, има и още един елемент - свобода на волята, който липсва при предните.
За да оправи системата трябва да се почне от полицаите в дознанието. Когато от там потекат качесвени разследвания под свтлините на прожекторие ще излязат прокурорите. После и съдиите...
Това ще се случи, няма да е бързо , но е неизбежно. Кой и как ще оправи нормотворчеството?? Сега цялото наказателно законодателство е наситено с "дупки" - липсващи текстове, недописани текстове, противоречащи си текстове, сбъркани в логиката текстове... Там трябва да се вложат усилията вече, иначе може един ден да имаме качествени дознание, прокуратура и съд, но да не го разберем заради законодателството. А то е голяма спирачка пред желаещите да работят, вече и аз се убедих...
Проблемът е, че Б.Б. няма разбиране за институционална политика. Всичко става на лична основа. "Аз поговорих с Велчев - разбрахме се".
Б.Б. не разбира, че с уговорки на четири очи и юнашко доверие държава не може да се управлява. Той сякаш в съзнанието си все още шеф на охранителна фирма. А можеше есента когато имаше 2/3 в Парламента да прокара поправки в Конституцията, които слагат Прокурата на подчинение на изпълнителната власт - както е в повечето западни демокрации. Можеше да въведе и избори за шефове на районни съдилища, както е в някои от Щатите. Все реформи, които щяха да раздвижат застоелите и блатясали води на правораздавателната система и да я поставят на по-здрава институционална основа за да не зависи цялата държава от благоволението на един човек (Велчев).
Но вместо това, Б.Б. загуби ценно време и политически капитал за да се занимава с глупости.
Да, Nikolay UK! За съжаление, единственият решителен мъжага в политиката ни, не е далновиден управленец! Явно тестостеронът му е в пъти-повече и пречи на дейността на главния мозък! Но, бога ми, аз, и още голям процент българи/ки, предпочитаме този недипломатичен, едър, атлетичен и решителен мъжага, който ще "огрее" по-късно и конституционните поправки, защото трябва да узрее за тях/ не всичко може да се прозре за краткото време/, отколкото мекотелните, плазмодийни прояви на доскорошни управляващи. Хубаво е, че има такива като теб, Николай, да подсещат експертите му за важните посоки, да подсказват. Ето, това е новото, модерно електронно общество! Макар и да не се идентифицирате, Вие сте негов член с позицията си. Бавно, но сигурно ще се размърда и правораздавателната система /уверявам Ви, че и без конституционни поправки/. Просто, ще усетят, че вятърът духа чрез "интерпретация на закона".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.