За бога, в XXI век сме
Опитите за въвеждане на платен достъп до Търговския регистър
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Капитализмът започва тогава, когато спира да има да има нужда търговците да се виждат лице в лице. Не може да има рационален бизнес, който разчита само на честната дума и искрените очи на партньора. Затова са въведени съдебни регистрации и колкото се може по-изчерпателна публична информация за фирмите, която да гарантира максималното възможно доверие. Така въвеждането на електронния Търговски регистър в България беше еднa от най-добрите стъпки за прозрачност в бизнес отношенията.
Сега идеята да се затрудни достъпът до част от информацията е гигантска стъпка назад. Публичният мотив за това е да се избегне публикуването на лични данни, които могат да бъдат използвани от недобросъвестни лица. Това обаче е безсмислено. Недобросъвестните лица обикновено са силно мотивирани и дребната пречка няма да ги затрудни. В същото време почтените граждани ще изгубят време и усилия, за да получат информацията, която им трябва.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
е, идеята е да пострадат почтените данъкоплатци....както винаги
Идеята е елементарна. Понеже Не-в-Дянков не може да събере приходите в бюджета по нормалния начин, сега се налагат такси за всевъзможни услуги. Един вид квазиданъчно облагане. Дотам им стига ума на днешните управляващи, който е плащал досега - да плаща повече. Сигурно ще изникне отнякъде умник някакъв, който убедително ще твърди колко е важно Агенцията по вписванията да има собствени приходи.
Платената услуга ще създаде условия служителите в Агенцията да се почувстват важни и да потърсят начин за допълнително материално стимулиране. От друга страна платения достъп ще създаде "вторичен пазар" на информацията от ТР, но ми се струва, че ще се помисли и за Имотния регистър. Така темата за добросъвестните ползватели ще се заобиколи окончателно.
Възниква и още една тема за размисъл - бързината на услугата и качеството на предадената по заявката информация. Ако плащаш и чакаш - значи си е елементарен рекет от държавата, ако е веднага - някак е по-поносимо. Но че информацията е непълна и вече е морално старяла - няма съмнение. Нали се сещате за чувалите с "хартиени носители на информация" в коридорите и мазите на Агенцията...
Господа,
достъпът до регистъра е начина да се разбере кой кой е в бизнес отношенията у нас и да излят наяве връзките между политици, бизнесмени, престъпници и др. Този закон е най-голямото достижение на криминалния 20годишен преход у нас. Неслучайно след като излязоха в пресата данни за съмнителни бизнес връзки веднага се посяга на свободата на достъп до информация. Мотивът не е събирането на такси или предотвратяване на престъпления, мотивът е ясен - да се скрие кой с кого е в бизнес отношенията у нас!
Гражданското общество трябва на всяка цена да спаси достъпа до регистъра!
Няма ли Европейска директива по случая?
Не трябва ли да има свободен достъп до този тип данни?
Това ли е идеята на Правителството за електронното му съществуване?
Не се ли стимулира повишаване на администрацията при наличие на подобна такса?
Не е ли време технологиите да направят взаимоотношенията между бизнеса и държавата прозрачни?
Кой печели от подобна промяна?
Отчитане на дейност ли е това или начало на информационна завеса?
След като тази агенция е държавна и се финансира с пари на данъкоплатеца, защо се правят опити да се третира като частна организация?
Да, в 21 век сме, но за съжаление много хора в мисленето си са още в турско робство! Особено с тези сериали денонощно по телевизията да им промиват мозъците!
Поредното разочарование от политиката на ББ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход