Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Без да изразяваме резерви в нашето мнение, обръщаме внимание, че според нас финансовият одит в България има сериозни проблеми. Професионални, корупционни, а вследствие на това и репутационни.
Може да ви звучи далечно, но оттук тръгват редица проблеми. Често заверени отчети съдържат дори фрапиращи грешки, за които късат в първи курс счетоводство. Това става, защото повсеместно подписът на одитора се дава само срещу заплащане и без реална проверка - просто защото законът изисква такъв. Да се намери одитор, склонен да подпише, каквото му се предложи, не е трудно, защото той не носи почти никаква отговорност освен репутацията си и евентуално лиценза си. Лиценз обаче досега не е отнеман. А всичко това води до своеобразна одиторска инфлация - подписът дори и на тези в бранша, които съвестно си вършат работата, се обезценява. Опитите да се заложи на саморегулация, а впоследствие и създаденият през 2007 г. беззъб регулатор, досега не дадоха резултат и вече доверието в заверения отчет на банка, публична или друга важна компания е сведено до минимум.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Интересно ми е в коя област тук не е така? Има ли поне една експертна област с контролно-аналитични функции, която даа не е подложена на обезценка? Но никога досега не ми е минавало на ума колко не може да се вярва на одиорските доклади...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.