Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
България вече четири години е член на Европейския съюз и макар никой да не е очаквал всичко изведнъж да стане цветя и рози, то едно нещо трябваше да се промени - когато има проблем, да се опитваме да го решаваме, а не да го замитаме под килима. Сега поне има средства за това. Даже повече, отколкото трябва, ако се съди по безкрайните и безсмислени информационни кампании.
Тази седмица стана половин година, откакто бе съборен прословутият блок №20 в Ямбол, който с годините се беше превърнал в едно от най-гнусните български гета. Причината за акцията беше паднал панел, който едва не уби дете. Така че решението на община Ямбол за разрушаването беше наглед човеколюбиво. Но действията на общинарите бяха в стил "да не случи нещо лошо", вместо да предложат траен и смислен изход от същинския проблем - как ромите да си намерят работа, а децата им да тръгнат на училище.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Както е видно, дори малки неправителствени организации като "Свят без граници" могат да помогнат, какво остава, ако общините и държавата се намесят. ,те са номади по душа-днес са тук,утре другаде,нищо не им принадлежи,и същевременно всичко е тяхно,на мястото,където се намират в момента.Собствеността значи отговорност,а те не са готови да я поемат.Ми дайте им строителни материали- тухли и талпи,да видите какво ще стане- тухлите ще ги продадат,дървата ще ги изгорят,и ще се оправдават,че няма с какво да живеят.Циганинът живее ден за ден-той не си прави планове за утре. Важно е днес да е добре.
Точно това е замитането,че шанса да станат като другите ще промени циганите.Циганията не е етнос,това е житейска философия.за тях няма принадлежност/собственост/
Първо, розите също са цветя. Второ - никоя община не е длъжна да осигурява дом на когото и да е безкрай..Трето - и да намира работа -също, а ходенето на училище до 16 годишна възраст е задължително (вж. чл. 7, ал.1 от Закона за народната просвета. Четвърто - както е казал поетът: "Не се гаси туй, що не гасне", а аз бих перифразирал като: "Насила можеш да вземеш, но не и да дадеш"....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход