Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
На теория България би трябвало да е борсов рай. Печалбата от търговия с акции не се облага, данъкът върху дивидентите е едва 5%, а върху печалбата - 10%. Законодателството е консервативно и защитава инвеститорите. А свободен ресурс, поне ако се вярва на пенсионните фондове, има. При това положение би трябвало не просто българските компании да се натискат да правят първоначални публични предлагания (IPO), а да има опашки и от чужди.
Това обаче от няколко години не се случва, макар да имаме първа заявка за IPO от над година насам. Очевидно нещо липсва. Обикновено тук експертите обясняват, че причина е ниската ликвидност, понякога споменават отдръпването на чуждите инвеститори и добавят нещо за вечно отлаганата приватизация... и спират дотук. Това обаче не са болести, а симптоми. Реалните проблеми са други:
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Поздравление за анализа!Кратко,простичко и ясно написан!
Браво! Много точен анализ. И ако това не се оправи, ще видиме растеж през крив макарон.
Let us translate some economic terms in native dialect:
businessman = tarikat
investor = budala
stock exchange = bitak
stocks = sheker pamuk - lap up something to gulp down nothing!
това, дето не се облага печалбата от търговия с акции, листнати на БФБ, да не мислите, че е направено за доброто на обикновения инвеститор?
този закон е въведен специално за да могат нашите олигарси си листват 1% от акциите на борсата, а останалите спокойно да си ги търгуват без данък. пример за голяма подобна сделка е СИБанк - Цецка (Бойковица) данък не плати, защото дружеството било публично, 0.1% били на БФБ. има и много други подобни.
а дребният инвеститор на БФБ освобождаването от данък печалба не го грее, защото той печалба и без това няма да види оттам.
благодаря на "капитал", че продължава така страстно и с хъс да преподава капитализъм 101. липсата на адекватна защита на инвеститорите от страна на регулаторните и съдебните органи, както и ниският активизъм на населението са основните причини за бедственото положение на средния българин. някак си изглежда, че в българския контекст, капитализъм 101 трябва да се преподава заедно с гражданско съзнание 101.
от чисто икономическа гледна точка, само търсенето на правата ще създаде предлагането им.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.