Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Хаотичен фалит на Гърция и излизане от еврозоната с всички последващи шокови вълни за банковата система, финансовите пазари и общата европейска валута - това беше кошмарният сценарий, с който живя ЕС няколко дни. След като гръцкият премиер се отказа от хазартния си план за референдум, засега катастрофата беше отложена. Но ключовата дума е засега.
Ангела Меркел и Никола Саркози казаха на глас това, което отдавна се говори неофициално - че може да опитат да спасят еврото, без да спасяват Гърция. Дори това да е само блъф с цел дисциплиниране на Атина, доскоро немислимото вече е официално изречено. И е добре България също да е готова, ако някой ден тази смразяваща хипотеза стане реалност.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
А дойдохме си на думата...Какво предоставя БНБ, какво МФ и дали родната статиска не прави "гръцки" номера?!
Не трябваше да го правите това с плащането за онлайн четене........
До коментар [#1] от "Philip":
бнб да не казва всичко? това е ерес, все едно са имали при предната криза (2009) тайни споразумения с банки. или предполагате, че финансовият министър би обявил съществуването им на всеослушание в парламента? и дори да го е направил не би ли обявил, че ще публикува какви са тайните споразумения?....ъъъ...ами то точно така стана, само дето още чакаме за публикацията на инфото за това, кой, кога, колко и как е вземал пари от бнб (защото явно са си нямали). да не говорим, че това никъде не можете да го откриете в статистиката на бнб...упс!
Аз не бих се ангажирал толкова категорично да твърдя, че е имало тайни споразумения между МФ, БНБ и търговските банки за рефинансиране на банките с пари на бюджета. Допускам, че единствената спасена от фалит българска банка е Първа Инвестиционна (ПИБ-Fibank), за която със сигурност се знае, че е имала проблеми преди 2 години, когато всичко беше обяснено с медийни спекулации. Истината е, че никак не е ясно реалното състояние на банковия сектор - банките с гръцка собственост не са единствените засегнати, подобно е положението и с френските Експресбанк и Пари Ба - България, и италиянската Булбанк.
По закон БНБ не може да рефинансира търговски банки, но няма проблем да се ползват пари от фискалния резерв, които да се изтеглят от БНБ и да се "превъртят" през някоя от търговските банки, т.е. да й се налее ликвидност. Мярката е с краткотраен ефект, но може да закърпи положението, особено пък ако се допълни и с някое държавно депозитче за милиони. В помощ на банките са и българските ДЦК, които хем са с добър рейтинг (по-добър от гръцкия, примерно), хем са с добра доходност, хем могат да се ползват за обезпечение в спешна ситуация.
Какво се случва с гръцките банки - изнасят си капиталите, т.е. връщат ги обратно на собствениците си. Затова има толкова много оферти за депозити на граждани, пък и според БНБ депозитната маса нараствала. От другата страна са кредитите, при които нараства броят на проблемните и обявените за несъбираеми, а всъщност расте сумата на изгорените в кризата пари. По-интересен е анализът дали всъщност банките не са си позволявали да раздават някакъв процент от кредитите изначално с идеята парите да е се връщат. Като нищо може да се окаже, че в мандата на БСП е имало поредно "раздаване на куфарчета", подобно на историите от края на комунизма.
Да! България трябва да си има свой спасителен план и то колкото може по-скоро. Дори да се реши проблемът с Гърция, идват тези с Испания, Италия, Португалия... Дори Франция пада! Не може една, или две икономики да удържат срива на останалите! Както нашите управници не мислят за спасяване на нашата икономика, а на своите си капитали, така и лидерите на ЕС не се тревожат толкова за Гърция, България, или която и да е страна, а за своята си изгода! А, тя е - : "фирмата" да не изчезне, да продължава да им гарантира такива лични приходи и власт. Една фалирала държава означава, че вложените в нея пари са изгубени. А, в Гърция са вложени много пари! А, повече фалирали? Това, че България не е на път да фалира не ги радва. Тук няма толкова вложения и съответно, загубите няма да са толкова големи! Добре е да се помисли добре колко и какви евро програми и финансиране да ползваме! Да не се окаже после, че всите сме собственост на инвеститора! На този етап, политиката ни залага икономически ръст, основан на европари! И... за мен това е грешка!
Европейската валута беше доскоро считана за най-голямото постижение на европейските политически елити. От самото начало еврото беше обречено, тъй като е непрактично и невъзможно обединението на толкова различни икономики, като тези на севера и юга в една обща валута,с единен лихвен процент.
Сегашната действителност е по-силна от фикцията на социалистически ориентираните бюрократи за затворен (протекционистичен) европейски митнически съюз, силна регулация (затворена и силно ограничена търговия, базирана на квотен принцип за много отрасли), както и непресъхващия европейски копнеж за ''welfare state'' - скъпи социални програми и безплатни услу които държавните бюджети не могат да си позволят.
Сега е ред на действителността (пазара) да корегира неперфектностите на наложените социалистически модели през последните 20 години. Да ще има фалити, висока безработица и да, политическия проект ''евро'' ще пропадне..
“You CAN fool some of the people all of the time, and all of the people some of the time, but you CANNOT fool all of the people all of the time''
Abraham Lincoln
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.