Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Притеснявате ли се, че следващия път когато започнете да теглите филм от Zamunda, на вратата ще се позвъни и там ще чака свъсеният агент от ГДБОП Явор Колев, който ще ви сложи белезници? Или пък че гардовете на някое летище с безизразно лице ще отнесат натъпкания ви с пиратски софтуер лаптоп, след което ще ви затворят в помещение без прозорци... Ако сте попаднали в капана на шумното публично говорене по проблемите на международното антипиратско споразумение ACTA, има голяма вероятност да се чувствате точно така.
За щастие ситуацията е по-скоро потенциално страшна. Не, ACTA не въвежда изискване за тотално следене на интернет или пък затвор за един-два пиратски филма. Макар и подписан, договорът още не е ратифициран и може да бъде блокиран на политическо ниво, ако страховете на хората са толкова силни и повсеместният обществен натиск не утихне след седмица-две...
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Вие съмнявате ли се, че България е тъкмо "подобна държава"? От най-подобните в Европа е!
Доста групи видях да се оформят през последната седмица... не мисля че нещата могат да отихнат даже и за няколко месеца!
един договор не трябва да се ратифицира, ако дава възможност за неясноти.
Всъщност съпротивата срещу АСТА се усилва с всеки изминал ден и изглежда няма да приключи с неговото вероятно отхвърляне. Напротив, предполагам скоро ще се появят проекто-закони, които да криминализират - т.е. на противоположния полюс - потискането на и в Интернет, вкл. свободния обмен на файлове, в т.ч. и чрез торент тракери.
Темата е много по-широка. Трябва да се започне активна дискусия по темата какво е авторско право и може ли да се прилага авторско право за творчество. Моето категорично становище е, че по отношение на литература, музика и визуални произведения не може да има авторски права.
Изобщо, когато става дума за култура, тя се прави за хората, не за да забогатяват някакви агенти и куп други рентиери. Смисълът от всичко това е да се популяризира артистът, да се разпространява творчеството, в един по-широк смисъл да се възпитава естетика. Колкото до творците, за тях също има как да се формират приходи - концерти, участия, прожекции в кината, изложби, печатане на книги и т.н.
споразумение с "общ и хлъзгав език" не трябва да се приема. Ако в него съществува дори слаба теоретична възможност да се нарушават основни права и свободи, някой някога ще се изкуши да ги наруши на практика - и ще може да го направи законно. Може да не е днес и утре, но в последните 10-15 години сме свидетели на нарастващата наглост на разнородни лобита защитаващи интересите на различни кърлежи, които печелят от "авторски права". Гражданите са безпомощни срещу подобни образувания, единствената им защита е закона. Ако закона явно застане на страната на кърлежите, не е необходимо да обяснявам какво ще стане.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.