Поуките от ACTA
Замразяването на българското участие в търговското споразумение срещу фалшифицирането
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Замразяването на българското участие в международния договор ACTA безспорно е важна победа за българското гражданско общество. Независимо че решението изобщо не означава оттегляне на страната ни от договора, а просто временно спиране на процедурата.
Макар че повечето протестиращи вероятно изобщо не са чели споразумението, а просто са чули, че "тайно е подписано нещо, което ще позволи да ни следят в интернет", демонстрацията на единство и непримиримост имаше смисъл. Те излязоха навън (и то при -10 градуса) в името на една абстрактна идея, каквато е свободата в интернет. Защото възможността за безконтролно следене в мрежата никъде не е упомената буквално в ACTA. Което не значи, че договорът не може да бъде използван като параван за налагане на мракобесно онлайн законодателство.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
Анонимна статия.
"Още по-хубаво обаче щеше да бъде, ако се протестираше толкова активно срещу съвсем реално отнетите ни права."
Вие просто го казахте!
Статията: - - - - - - - - - -
Капиталци, очаквам по-сериозен анализ, какъв е този кратък анекдот? Едно време не беше така.
"Макар че повечето протестиращи вероятно изобщо не са чели споразумението"
Това е ключовият проблем в това, което се случи с АКТА. Да оставим настрана мнението ми за конкретния договор (чиито текст, да, съм чел). Не можем да говорим за гражданско общество, в което хората излизат да протестират заради това, което са чули (от някъде) а не заради нещо, което с което са се запознали в детайли. Лозунгите на този митинг не бяха насочени срещу конкретен текст, принцип или позиция в документа а по-скоро бяха реакция на страха от това, че ще бъде отнето едно "право", с което сме привикнали. Гражданското общество трябва да бъде конструктивно в позицията си, да предлага решения - иначе можем да говорим само за тълпа от граждани.
За съжаление това е анонимна статия, която е напълно лишена от дълбочина и аналитичност. Евролейският съд в Люксембург със съдебно решение постановява баланс между авторското право и правото за знание и информация. "Авторът" обаче си е позволил да се изгаври с последното като "а също и - да бъдем откровени - "правото" да точат свободно филми и музика". Печално е че и набедените за "редактори" в Капитал не могат да стоплят за какво иде реч. Авторските материали в предишен брой на "Капитал" бяха на несравнимо по-високо равнище.
Много несериозна статия. Нима интернет свободата не е нещо сериозно? Този протест беше наситина голяма крачка към изграждането на гражданско общество. Какво значи истинска битка? Да излизаме с лозунги "Не на полицейското насилие", "Лекарите да спрат да убиват пациентите си", "Искаме си старата пенсионна възраст". Е, протеститащите няма решение на тези проблеми. За АКТА обаче имаха ясно искане и ясно решение. Ще дойде и времето за другите протести. Хората ще узреят и ще установят каква сила са, когато са заедно.
Господа, това не е анонимна статия, а редакционен коментар по тема. Той няма задача да "освети" темата от вси страни, а да даде една гледна точка. Ако позволите да обобщя, тя е: АСТА посъбуди гражданска енергия, сега е време тя да се насочи и към по-болезнени за обществото проблеми като манипулираните избори.
Браво! :) Безспорен успех на българското гражданско общество. Trade_Agreement
Който иска, да чете - ето го.
http://en.wikisource.org/wiki/Anti-Counterfeiting_
Накратко - НЕ на АСТА!
Статията не е анонимна, а е на Капитал.
И е кратичка, точна и ясна, за да се намести в няколкото гънки на мнозинстово.
"Победата" с АСТА бе повече победа за герберите и лично ББ, защото с всяко "вслушване" в народния глас, Бойко ви влиза все по-дълбоко под кожата и изрязва парченцата спомени за едни минали избори, за една бирена история, за... останалото едва ли ще си спомните вече.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.