Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Нека за миг да забравим оперетата "Катар", когато говорим за уволнението на икономическия министър Трайчо Трайков.
Ако се каже, че беше най-добрият в правителството, може би ще е пресилено, но че беше принципен, е безспорно. Спомнете си само сагата с "Белене" и схватката с "Лукойл" за цените на горивата през лятото. И той има неуспехи - несъстоялите се газови връзки, проблемите с газохранилищата и това, че запази част от старите схеми в енергетиката.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Прекалено е рано сега да се дават оценки за постиженията и провалите на Трайчо Трайков през времето на работата му за правителството. Също толкова неуместно е сега да се търси причината за отстраняването му, което може би се дължи на нещо, което в момента не е в светлините на прожекторите и ще се разбере на по-късен етап. Всъщност трябва да се наблегне на разликата между политическите и експертните кадри. От професионални мениджъри като Трайков не може да се очаква да са политически рентабилни, независимо дали действията им са полезни или вредни за държавата - както примерно Мирко Продията се е впуснал в популизъм за цените на яйцата и месото. Експертите са хората, които би трябвало да ръководят отраслите в ресорите им безпристрастно и обществено-полезно. Според моите разбирания той е един от едва тримата или четиримата експерти в правителството на ниво министри, всички други са политически лица с нищожни професионални умения и постижения.
Аз лично не бих приел сега да се прехвърли върху него тежестта на кризата. За липсата или забавянето на някои необходими реформи по-скоро бих приел, че е бил възпрепятстван по политически причини, отколкото че той е виновен за неслучването им. Бих го приветствал за това, че не се изкуши да премине на страната на политически ангажираните експерти, както направи Плевнелиев. Без значение с какво ще се занимава занапред - пожелавам му успех!
Кадровата политика на премиера е крайно недалновидна. Най-подготвените професионалисти си отиват, некадърните популисти остават, появяват се нови неизвестни. Ако всичко това доведе до нови зависимости (икономически и политически) от Русия-оставаме навеки второкачествена "Европа".
Толкова може Борисов.
Наистина толкова си може.Бедна банка кадри.
"Част от министрите бяха верни партийни кадри на ГЕРБ, с близки връзки в парламентарната група и местните организации на партията."
Цвъки е най-достойният представител на тази група - събира оставките на хартия. Миро "острото" го гони, но е на няколко дължини след него! А Боко води кохортата от безумци!
"От цялата група остана само министърът на финансите Симеон Дянков, който изглежда все по-самотен в кабинета."
Сал един Дянков ни остана!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход