Намеса в бизнеса вместо контрол
Земеделското министерство към млекопреработвателите
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Няма производство, няма проблем. Този сталинистки модел сега опитва да приложи министерството на земеделието с новата си наредба, която силно ограничава производителите в млечния сектор. Най-общо предложението на ведомството звучи така: не можем да контролираме дали всички продукти са от мляко и с верни етикети, затова забраняваме на фирмите да произвеждат едновременно различни гами. От предлагания текст ще пострада всяка трета фирма от сектора - ако наредбата влезе в сила, компаниите ще трябва да избират да произвеждат продукти или само от мляко, или от заместители, но в никакъв случай и двете.
Ведомството е право само за едно - потребителят наистина трябва да знае дали сиреното или кашкавалът са наистина от мляко. Но подходът за гарантирането на това клиентско право е абсолютно сгрешен.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
"Ведомството е право само за едно - потребителят наистина трябва да знае дали сиреното или кашкавалът са наистина от мляко."
За потребителя обаче това е важното. Според мен също е логично да има компании с чисто мляко и компании, които произвеждат някакви странни подобия на млечни. Подкрепям.
Поредното доказателство за немощ. Държавната администрация вече се държи така, сякаш гражданите и бизнеса са някакви досадници, които не трябва да "мърдат" за да не смущават "работния" процес на всемогъщия Чиновник. А правителството, вместо да стегне тази каста (защото това е каста!,) я подкрепя и насърчава...
Според Мирослав Найденов държавата трябва да прави бизнес, а не да контролира и гарантира спазването на правилата от всички. За съжаление и Бойко Борисов и Цветан Цветанов разсъждават по същия ретрограден социалистически начин.
В случая подкрепям министерските чиновници. Продуктите с име "сирене", "кашкавал", "масло", "извара" и т.н. във всичките им варианти трябва да се правят само от чисто мляко. Всички останали "заместители" даже не трябва да се наричат "млечен продукт". И за мен това е начинът да се вкара малко ум в главите на т.н. бизнесмени. Ако аз съм инвестирал пари в мандра, не бих се занимавал с дивотии, каквито са влагане на соево или палмово мляко, или не знам какви други боклуци. В началото даже не ги обозначаваха, сега лъжат с етикетите. Да си изкупуват млякото от фермите и да не го зацапват с всевъзможни сурогати от растителен произход.
Колкото до държавата и поведението й - постановката на авторчето е много грешна. Упрекваме държавата, че не разходва правилно парите на данъкоплатците. Ако се засили контролът, следват поне 3 неблагоприятни последствия - трябва да се увеличат разходите за увеличен персонал, който да извършшва тези контроли, да се увеличат разходите за техника и консумативи, и да се води борба с евентуално нарастваща корупция. Ефекктът ще е повишени разходи на бюджета при несигурен резултат. Обратното е по-добро - да се спре лошата практика, а на когото му стиска - да прави друга фирма за другите продукти.
Прави са чиновниците, все тящащво приличие и някакво качество трябва да се спазва...... трябва да се знае кой какво произведа....
Друг въпрос, дали сега насред кризата, трябва да клатят лодката допълнително ......
Омръзна ми от сирене,от магазина или супермаркета,затова купих си мляко от човек който го произвежда,взех си мая за сирене и познайте
какво стана?
Чудно прясно сирене и дори и малко извара.
И двете с чудесен вкус.Трябват ви само малко тензух за цедка
и добро настроение!!!
Министерството на земеделието може да предостави на потребителите / наи-добрия контрольор / повече информация.
Количеството на произведеното в България и изкупено краве, овче и козе мляко и съответно количеството млечни продукти които е възможно да се произведат от него. По този или друг законен начин / не изискващ много средства /да накара производителите да се борят за доверието на клиента.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.