Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В кратката си преходна история правителствата на България имат богат опит в игнорирането на икономически шокове. Независимо дали тревожните сигнали идват от страната (банковата криза от 1996 г.) или отвън (фалитът на Lehman Brothers през 2008 г.). А резултатът от пренебрежението обикновено е криза, чиято цена се плаща с изчезнали спестявания на гражданите и фалити на бизнеси. Осъзнаването на рисковете не е гаранция - невинаги ударът може да се избегне, но обикновено с адекватни мерки може да бъде поне смекчен.
Сега има всички сигнали, че европейската икономика е в повторна рецесия, и ефектите вече могат да се усетят и в България. А при развитие на някой от най-черните сценарии те могат да заплашат и финансовата стабилност на страната. Едно ново разпалване на дълговата криза може да удари публичните финанси, а продължителна рецесия може да пренесе трудностите на реалния сектор в банковата система. Затова сега е особено важно правителството да не се опитва да маскира проблемите в опит да покаже на предизборната витрина една изкривена картина на прекрасно развиваща се икономика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
Незабавно трябва:
- да се подобрят условията за привличане на инвестиции напускащи клатещите се икономики (много по-добра бизнес среда)
- впрягане на външната политики в приличане на инвестиции и туристи, както и разработване на нови пазари за износ. Водене на първокласна политика с държави чиито икономики отбелязват растеж.
- усвояване на еврофондове, по-които да се реализират хубави проекти и да влязат пари в икономиката
- преструктуриране на 1-1.5 млрд. неефективни разходи, които да не се съкратят, а да се използват за по-полезни неща водещи до растеж
- премахване на пречките които пречеха земеделието да расте (прекупвачи и др. гадости), както и микро и малкия бизнес (неразумни такси, процедури, бомащини)
До коментар [#1] от "Finland":
Изтъркани клишета! Поредният въздух под налягане!
Всъщност не е зададен най-важния въпрос. Защо правителството неглижира проблемите и създава измамно усещане за финансова индеферентност на страната към процесите в европейската икономика? На този въпрос възможните отговори са няколко и всеки от тях ще е непълен и едностранчив. Съответно, липсата на достоверен отговор създава възможности за всевъзможни компилации от полу-отговори. Реалистичният критичен анализ сочи, че са пропуснати много възможности да се даде допълнителна енергия за икономическите процеси, като в същото време не е избегнат нито един капан. В крайна сметка няма нито една причина бюджетното бедствие Мони Не-в-Дянков да продължи да влиза в кабинета на финансовия министър. Колкото по-бързо Бат' Бам-Бам се отърве от него, толкова по-голяма е вероятността да остане под прожекторие на политическата сцена. А някой следващ финансов министър може би ще има куража да свърши неговата отложена или просто несвършена работа и да вдигне държавните финанси на крака.
Мутрата СерГей СтаниШеф
нито 2008
нито 2009 година разбра какво се случва.
Дори ни убеждаваше, че криза няма и не може да има.
Много просташка
бесепарско-сергейска некадърност и някак си по комсомолски нагла ...
Истинските мерки започнаха при Борисов и Дянков.
От хора които не виждат и постоянно настъпват мотиките, не очакваме да видят влака в далечината който ще ги отнесе.
До коментар [#4] от "barcelonski":
е мерки започнаха при Борисов и Дянков. [/quote]
[quote#4:"barcelonski"]Истински
И те бяха?
А да, сещам се. Влизаме в ЕРМ2. Веднага. Спираме контрабандата. Веднага. Само не закачаме Мишо Бирата, че си държим на думата. Правим рИформа у шапкаджийството. Като му увеличаваме даренията и разпращаме листета с номерата на недосегаемите лимузини.
Ривем неистово, теглим заеми, харчим резерва, опоскваме парите за здраве, крадем от професионалните фондове, трупаме дефицити и леем асфалт. По няколко пъти на едно и също място.
Как беше?
[quote#4:"barcelonski"]Много просташка
герберско-милиционерска некадърност и някак си по мутренски нагла ... [/quote]
До коментар [#6] от "Graf":
Не се хаби, Ваше благородие!
"С глупци не споря,
няма смисъл!"
Атанас Буров - Банкер .
До коментар [#4] от "barcelonski":
Ха - ха аааааааааааааааа!
Шапкарска мисъл!
;-)
Пак ли си дежурен по бариера?
Или зяпаш по мониторите в някой МОЛ?
"Управляващите могат да се постараят да си осигурят финансиране за предстоящите разходи, да оптимизират бюджета и да облекчат средата за бизнес. "
И как ще го направят, като са "тъпи ,тъпи та чак вдлъбнати"?
Как ще стане тази работа?
С хора , като "barcelonski", ли?
Как?
Това е въпросът!
До коментар [#7] от "Stream":
Понякога се налага на просташко-мутренската пропаганда да се даде отговор. Не, че под шапката на лицето ще влезе нещо, но предвид факта, че в статията има и разумни съвети, кукуригането на шапкаря е ненужно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.