Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
За да избегна всякакви недоразумения: винаги много съм харесвал празника 24 май. Букви, писменост, език, литература и култура празнувам наистина с леко и радостно сърце. Точно обратното важи за разни героически битки, за съмнителни исторически решения, за годишнини от мирни договори, военни победи, преврати, пленуми и тъй нататък.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
22 коментара
Удоволствие е да се чете Александър Андреев!
И на мен ми е досадно, че всички български празници се превърнаха само в сноп неработни дни, които правителството гледа да окрупни. Изчезне ли чувството за празник, изчезва смисъла на празника.
Не знам как точно го честваха този празник тази година, защото реших да не пускам телевизия и да не ползвам интернет както друг път. Отдадох се на много четене /повече от обикновено/ - криминалета, документалистика, класици, или тюрлю-гювеч, но четох книги. На моменти не ме свърташе, я да пусна компютъра и да видя какво става в милата ни държава, но се удържах до тази вечер.
Не знам колко правилно се изразявям и нямам претенции колко съм грамотен, но си мисля, че четенето на книги дава много, но хората избягват да го правят, и не знаят колко са загубили, и колко още губят.
А, да, чета от 4-годишен. Хваля се.
А познаването на миналото не е ли част от образованието? :-))))))))
Празникът си е празник, колко народи си имат такъв? А който няма чувство за празника ... ми съжалявам за него!
" ...в по-добро образование за децата, в повече грижа за езика и културата СЕГА, в модерни учебни програми и в систематични грижи за онези малцинства, ..." - а това не е ли най-голямото клише?
Абитуриентските балове.........или КРИВОРАЗБРАНА ЦИВИЛИЗАЦИЯ по български. Трябва ли изобщо да ги има? Тази лудост и треска заливаща месеци наред незрелите зрелостници и още по-незрелите им родители .подчинена на мотото "ПРИНЦЕСА И ПРИНЦ ЗА ЕДИН ДЕН" кому е нужна, кому е полезна?????????Животът е един миг, но дали този миг се измерва с фалшивия натруфен блясък на един ден??? Опиянението на един народ, но типично по български, така както Ботев го е обрисувал.
да се чудиш и маеш на народ който е НАЙ-БЕДНИЯТ В ЕВРОПА И ПРИ ТОВА В ИКОН. КРИЗА как настървено насърчава точно това, което го докара до мизерията и простотията- ненадживените му комплекси.
"Представям си, че... граждани и политици ще инвестират тези психически и физически енергии в... повече грижа за езика и културата"
Аз пък си представях, че поне някой от "Капитал" ще седне да напише нещо за 24 май. Вместо това в "Редакционни коментари" виждаме статия на редактор от "Дойче веле". :)
Поправете ме, ако греша, но нали идеята на ТАЗИ рубрика е да прочетем мнението на ТАЗИ редакция? Не на друга.
Кой знае защо Александър Андреев е споменал гражданите и политиците, а е пропуснал журналистите. Ужасните правописни и граматически грешки, липсата на ясен изказ, многобройните чуждици заместващи утвърдени термини, ползването на "й" вместо "ѝ"... всички тези безумия ги има отдавна в медиите. Но от известно време насам започнаха да се появяват всеки ден и в "Капитал".
Така че като се замисля... може би наистина не редно да имате редакционен коментар за 24 май.
Празникът на този ден трудно се описва с думи, защото става дума за емоции във всеки един от нас - при някого по-силни, при другиго - не толкова, но безразлични към този ден няма. Затова не ни натрапвайте как да обичаме 24 май или например Васил Левски - тях българите ги носим в сърцата си.
Г-н Андреев е прав да настоява да се грижим за езика си, но нека първо отправи този призив към колегите си журналисти. Не е ли позорно, че често читателите са по-грамотни от пищещите братя?
Това отдолу го "забърсах" някъде из нета.
Подборка. (Дълго е за съжаление, и за съжаление!)
КРАТЪК КУРС ПО ОБЩА КУЛТУРА
В последно време културата на българина става все по-обща. Тенденцията е в следващите 5-10 години тя да изчезне напълно, но дотогава все пак ще се наложи да поназнайваме нещичко, за да не се изложим, когато попаднем в смесена компания. Особено важно в един светски разговор е да сте компетентни за най-значимите обществени събития – коя зодия е Преслава, къде е пил снощи Валери Божинов и кога ще е поредната сватба на Софи Маринова и Дачо, че се изнервихме вече.
По тези теми всички разговарящи са добре подготвени и лафът върви леко. Но може да се случи в компанията да има любознателна кандидат-студентка, която иска да се информира по някакъв проблем, свързан с академичното й бъдеще. Например: колко са планетите в Слънчевата система, кой е открил Америка, или кой е авторът на “Опълченците на Шипка”.
Подобни въпроси създават жестоко интелектуално напрежение в събеседниците. Те изискват широки енциклопедични познания, каквито повечето хора нямат. Това е шанс за вас да блеснете, като пуснете тежката артилерия на своята ерудиция. Достатъчно е да изкажете следните безспорни тези:
Литература:
Иван Вазов е автор на “Под игото”, а Алеко Константинов на “Бай Ганьо”или обратното. Разликата между двамата е, че Вазов не е убит, а Алеко е убит и е хижа на Витоша. Шекспир е англичанин, а Паулу Коелю не е. Паулу Коелю определено е по-добър писател от Шекспир, защото отговаря на много въпроси и казва много житейски истини, а Шекспир на нищо не отговаря и не ти казва никакви истини.
Хари Потър е магьосник, а Д’Артанян е мускетар и ако съдим по името му е арменец.
Българска история:
Българската държава е създадена отдавна. Била е под турско робство и виновен за това е Ахмед Доган. Като не живеят в България, откъде-накъде ше ми гласуват. Имало е златен век по времето на цар Симеон, преди да му реституират горите.
Азбуката е написана от Кирил и Методий и се казва кирилица (или май беше методиевица. В нея липсват буквите “4” и “6”, което означава, че нашите предци не са можели да напиша думата “4ере6ка”, бахти загубената азбука.
Естествени науки:
Човекът е произлязъл от маймуната, а в момента тече обратният процес. По едно време е имало и динозаври, но те са измрели от скука, защото попфолкът още не е бил открит.
........................
В стила на Фучик бих призовал:
Хора, четете!
До коментар [#7] от "Мария":
Поздравявам. Празникът е въпрос на личен възторг.
Андреев напоследък се вкарва в собствените си мисловни капани. Всички се сещали за езика само на 24-и май.
Неговият коментар е същият. Да беше се сетил за езика на 8-и март!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.