Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
По брутален начин управляващите се опитват да си подредят пъзела така, че да засилят примката си около съдебната система. Промените в Закона за съдебната власт, които бяха гласувани тази седмица, са опасен опит на парламентарното мнозинство да си купи избора на следващия главен прокурор.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Моите надежди са в Брюксел и натиска на съюзниците ни.
http://www.legalworld.bg/show.php?storyid=26933
Причините за затягането на примката са все от същия характер като тези, за които става дума в материала, към който препращам и който е в дълбока връзка с този, който четем тук.
"Единствената останала защита срещу тази позорна търговия е президентът Росен Плевнелиев."
Надежда всяка тука оставете! Аз не очаквам бето от Президента!
Целият закон за промени в Закона за съдебната власт е скандален, но най-скандално е изтеглянето на избора на Гл. Прокурор без нукакви стойностни аргументи! Много са несъстоятелни аргументите, че няма време за организиране на пряк пряк избор на членовете на ВСС (въпреки петте напомнямия ня ЕС за това) - ГЕРБ е на власт от 3 години, а отдавна се знае кога трябва да се избира нов ВСС! Най-тъпо е обаче да повишиш някого, защото бил загубил квалификацията си, докато бил член на ВСС!
Бесен съм!
Това е тест за Плевелиев.
Не се надявайте Роско Плевнелийчето да прояви мъжество и да наложи вето. Той беше посочен за избиране за президент не като силна фигура, а като послушен фигурант. Откъде да намери смелост да прояви характер и с "меката" си китка да подпише указ за връщане на закона в НС? Най-малкото винаги е бил безконфликтен и не е реалистично да влезе в битка с "парона" си по толкова основен и парлив проблем...
Че законопроектът е "целеви" - спор няма. Че в Брюксел няма да са доволни от свършеното - не подлежи на съмнение. Интересно ми е къде е гражданското общество, което да намери някаква форма на протест и да заяви волята си? Или може би гражданското общество е само в проектна фаза и все още (или вече?) е негоден "мат'риал" в насипно състояние? Все пак ГЕРБ-овците да се замислят малко и да се сетят, че дори конценрирането на трите власти в едни ръце не носи властово дълголетие. За справка - БСП и СДС имат горчив опит, а те имаха едновременно наистина цялата власт - Парламент, правителство, Контитуционен съд, Главен прокурор, Председатели на ВС (съотв. ВКС и ВАС). И това не беше достатъчно дори за един нормален мандат, който да не е наситен със скандали, какво остава за втори пореден... И на Бат' Бам-Бам сметката ще се окаже погрешна, ама защо ли пак трябва да ни шамарят откъм Брюксел, като е ясно, че ще се прави каквото ни е поръчано от там...
Зад всеки "провалил" се политик във властта се крие поне един скоростно издигнал се магистрат.
В по-горната връзка, съдебната ни система се явява последния бастион за онези, които са се възползвали от властта си.
Имитация на реформи, като съпротива срещу външния натиск – това е най-правилната реформа за "посредниците" на властта! ...а, и Кой би им се противопоставил при тези правила на играта?!
Хубавата новина е, че това, което сами си направят и най-големите им душмани /конкуренти/ не биха могли да им сторят, както показва политическият ни живот напоследък ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.