Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Двама депутати (около имената на които често върви думата лобизъм) предложиха промяна в закона за тютюна така, че една голяма и десетина малки фабрики за цигарени заготовки да бъдат затворени. Директорите на фирмите обаче вдигнаха шум по въпроса, а синдикатите заплашиха с протести на жълтите павета. В резултат премиерът бил обещал да "оправи нещата" и да се обади на "две банки" да се разберат помежду си. Всички знаят, че едната банка е собственикът на "Булгартабак" - облагодетелстван от поправката, а другата - на "Юрий Гагарин" - ударен от нея. Но нормално ли е законите да се пишат така, че да балансират между интересите на две банки? Редно ли е премиерът да посредничи между тях? Демократично ли е да се усеща влиянието на изпълнителната власт на етап от законотворчеството, когато върху него влияние би трябвало да има само президентът? И въобще как се пишат законите в България?
В резултат от обещанията от "Дондуков" 1 планираните протести пред "Дондуков" 2 бяха отменени. Но защо трябва да си голям и да стачкуваш, за да те забележат? И решението да идва с друг опасен прецедент: уж разделните власти полека да се сливат в една.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Еми-и-и-и... Това е положнието с българската демокрация.
Един човек се опитва да се превърне в "човека-слънце". Разрешава на Президента на републиката на кои закони да налага вето и то с какви мотиви. Нарежда на Народното събрание как да гласува по наложено от Президента вето, при това двукратно по два различни закона. "Урежда" отношенията между конкурентни бизнеси, след като първо е "дарил" планина на единия бизнес, но после го е "ударил" в бизнеса с тютюна. Междувременно ще пробва да инсценира "кръгла маса" по скандала с горските поправки, на която да назидава екологично настроените граждани колко са вредни за "бизнеса".
Така държава не се управлява. Управлението трябва да бъде давано само на партии, способни да инициират политика. Не на свръхегоистични чукундури, не на милиционери без интелект и образование, не на "пожарни команди", не на клика клиентелисти, "клубове по интереси" и т.н... Никаква власт на някого или нещо, което дори малко прилича на ГЕРБ и ГЕРБ-овските бурени!
При капитализма е така. Банките управляват, защото те създават парите. Печели тази, която бутне по-голям рушвет на депутатите да и приемат закона. Затова ББ ще се обади на две банки да се разберат. Така е по цял свят и стига сте писали глупави клишета от сорта "Това е положението с българската демокрация". Съвременната финансова система създава олигарсите и обслужва техните интереси. "Средната класа" да тегли кредити и да робува на банкерите.
http://www.youtube.com/watch?v=QuBy3BzCXwg
Който не вярва да гледа например филма Iraq for sale да види за какво става въпрос при капитализма.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.