Проблемът не е Венета, а коалицията "Марковска"
Състоянието на правовата държава


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
В четвъртък в Конституционния съд (КС) се разигра спектакъл, в чийто финал изражението на избраната за негов нов член Венета Марковска наподобяваше това на Тодор Живков на 10 ноември '89 г. Унижението обаче не беше само за нея - с поведението си тя всъщност показа истината за институциите, които правят държавата България такава, каквато е.
Истинското име на проблема не е Венета, а коалицията "Марковска", която я избра за конституционен съдия в безпрецедентен скандал - ГЕРБ и ДПС, част от БСП начело с бившия вътрешен министър Румен Петков, и жалката група на "независимите" изпълнители на срамни поръчки.
Тази политическа коалиция управлява институциите на държавността в пълна хармония дори след като България стана член на ЕС. Затова продължаващият вече шест години мониторинг на Брюксел върху правосъдието и вътрешния ред не може да регистрира нито една съществена промяна, която да отмени или поне намали загрижеността на европейските ни партньори по отношение на корупцията и организираната престъпност в страната и още по-важното - че демократичните процеси не са необратими.
В казуса "Марковска" всъщност са закодирани и причините за усещането за институционална разруха. Личното усилие на президента Плевнелиев, без чиято намеса тя вече щеше да е конституционен съдия, само по себе си не е достатъчно, за да се надяваме на някаква промяна. (Друг е въпросът за правната страна на неговия ход, около която вече се зародиха спорове)
Така или иначе същото мнозинство в парламента ще избере и следващия нов член на КС, но ако отново Искра Фидосова ще ни убеждава в "безукорната" му репутация, дори и илюзия за промяна не може да има.
Така беше проектиран и новоизбраният Висш съдебен съвет, който в четвъртък остави Марковска на ключовия пост във Върховния административен съд - за да вреди дори повече по думите на вътрешния министър Цветанов. Именно с това убеждение той защити избора й за конституционен съдия, а след случилото се обяви, че "всички загубиха". Засега губят архитектите на спомената коалиция, но следващите дни ще покажат дали наистина е така.
В тях предстои и изборът на новия главен прокурор, вече предизвестен с поредната скандална процедура.
49 коментара
Съгласен.. само като се видят мутрите на Чукарски и Тагарински, и подаващите се зад тях доганчо и първанчо, и на нормалния гражданин му се доповръща...
"Малкият" ПРЕЗИДЕНТ показа, че има зъби и т-ки в България, нека сега се оправдават подлизурковците защо говореха глупости...
Браво за коментара!
Наистина казусът "Марковска" осветли негласните коалиции в парламента и задкулисните договорки. За пореден път т.н. "незевисими народни избранници" вдигат топката на партийните лобита, които играят купен мач.
До коментар [#3] от "Г-н D.":
хах тези "Независимите" според мен са "Аниминмите"... аз освен тези "медийните" звезди - Герберастите друг не съм виждал или може да са пак на партита за Ветру???
На тия независимите държавната субсидия отива в ГЕРБ и гласуват под команда а иначе са си чисто и просто едни политически мюрета.:-)
Нека да отбележим още веднъж, че единствено от Синята коалиция не гласуваха за Марковска. Повтарям, единствено от Синята коалиция не гласуваха за Марковска. Тоест те не влязоха в тайните договорки на гроб, бсп, дпс, рзс, атака, независими
"Личното усилие на президента Плевнелиев, без чиято намеса тя вече щеше да е конституционен съдия, само по себе си не е достатъчно, за да се надяваме на някаква промяна."
Защо бяха допуснати издигането и изборът на Марковкса? Защо, въпреки съмненията, не беше проверена за конфликт на интереси и търговия с влияние? Защо трябваше да се стига до намесата на президента в стил Джеймс Бонд в последния момент?
Налице е първото противопоставяне между Президента и ГЕРБ. To be continued.
До коментар [#8] от "jonson":
Виждате по-скоро желаното. Двамата с министър-председателя играят на доброто и лошото ченге в една каша, която забъркаха с издигането на кандидатурата на г-жа Марковска и гласуването й в НС. Гледайгте видеото в Дневник. Г-н Плевнелиев е много неубедителен, вперил поглед в листчетата си.
Ако президентът на републиката не може да изрази ясно и членоразделно позицията си по даден казус, по-добре да го пускат на касетефон.
Точно това е проблемът. Но защо след като всички знаем имената на окопалите се във власт и протекции изроди, които търгуват с влияние и вероятно се смятат за бъзсмъртни, защо просто не се започне разследване от съответните органи на тези типове. Публично и открито разследване за делата на тези люде. Още 1 век ли ще ни трябва за да се престрашим да посочим с пръст злоупотребяващите с власт? Наистина искам да видя тези хора корумпиращи системата СПРАВЕДЛИВО ОСЪДЕНИ. Вярвам, че този ден ще дойде скоро за доброто на всички в България.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.