За приятелите и интересите
Българската позиция за гласуването в ООН за Палестина
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Няма вечни приятели, би въздъхнал британският държавник лорд Палмърстън, ако можеше да коментира българската позиция при гласуването в ООН дали Палестина да бъде приета като страна наблюдател без право на глас (вместо постоянен наблюдател). Тази седмица София се въздържа при гласуването в ООН. Звучи нелогично, след като България е признала Палестина още през 1988 г.
Причините са две. Първата, българският представител заедно с още 41 държави (сред които Великобритания и Германия) да се въздържи е, че издигането на статута на Палестина й дава достъп до институции като Международния криминален съд. При условие че преговорите с Израел са замръзнали от четири години, тя би се възползвала от тези си права и така безнадеждната ситуация ще стане още по-заплетена.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Интересите на България извън Европа не са към Близкия Изток, а към Средния и Далечния. Поредната грешно поставена позиция на външната ни политика. Единствените ни интереси извън ЕС могат да са икономически, затова Никито Младенов и останалите говеда в МВнР да се постараят да привлечем интереса на азиатските икономически тигри. Може би ще намерят причина да дойдат да създават бизнес тук, кой знае...
В Близкия Изток в момента текат процеси на преразпределение на влиянието, като превес вземат ислямистите. Великите сили си играят тяхна игра, но оставят въглените да ги вадят дребните държави с маргинално значение. Ние нямаме място там, където се ритат магаретата и падат ракети, иначе пак ще ни гръмнат някой автобус или самолет. Най-правилно би било да седим встрани и да гледаме съсредоточено, без да вземаме страна, но виждайки заплахите. В случая пак заложихме на грешната карта - правилната позиция щеше да е да се гласува в полза на Израел и заставайки срещу палестинците, което би имало дисциплиниращ ефект за тях. В момента позицията "въздържал се" е равнозначна на подкрепа на ислямските терористи от "Фатах", "Хамас", "Хизбула" и пр., показвайки готовност за отстъпление.
Образно казано, това в момента е равнозначно да се създаде автономия "Източна Румелия" на територията на България и някой да поиска с резолюция на ООН да се тръгне към признаване на самостоятелност. Дали тогава щеше да ни е все едно какво следва от позицията "въздържал се" в Общото събрание?
Оги, не се крий зад редакционни коментари! :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.