Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Седемнадесет часа пленарна работа и само десет гласувани текста е равносметката от работата на Народното събрание по измененията в Изборния кодекс за два дни. На третия ден опозиция и управляващи се разминаха тотално до степен, че кворумът изчезна и парламентът спря да работи. Така Народното събрание се оказа в парадоксална ситуация - при внесени промени в пленарната зала (част от тях гласувани) не е известна съдбата на целия законопроект.
Докато може да се намерят обяснения за бойкота на опозицията, поведението на управляващите е странно. Една от причините за първоначалния устрем и внезапно спадналия интерес впоследствие може да е, защото нямат интерес от измененията. Тогава обаче упреците на останалите, че промените се правят, за да се откраднат изборите, се обезсилват. От друга страна, действащите правила, по които бяха проведени изборите през 2011 г., оставиха съмнения за тяхната честност и може би някои от тях трябва да бъдат преразгледани.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Поздравявам редакцията на Капитал за остроумното заглавие!
Вярно е, поне аз все по- малко намирам смисъл от това да гласувам, особено като се сетя какво бе на последните местни избори, първи тур- маса от бюлетините се оказаха недействителни, а в изборните секции бе тотален безконтролен хаос (поне привидно), самия „хаос" отся ГЕРБ и БСП от останалите, като аз лично останах с впечатлението, че те си поделиха властта в България, още повече това се потвърди на 2-ри тур който се проведе в контраст на първия, къде отидоха масата от недействителни бюлетини на 2-ри тур ако приемем, че на 1-ви те са били резултат от „бойкот на избирателите"?
Няма нищо случайно на този свят. Промените предвиждат спускане на "завеса" от необосновани ограничения пред отчитането на гласовете. Отпадането на преференциите не е болка за умиране и засяга предимно партийните елити. Истински притеснителните условия са наложени спрямо отчитането на резултатите и неиздаването на копия от протоколите. По старите текстове пък се създава хаос в изборния процес. И едното, другото не водят до честни и прозрачни избори. Имаше необясними изисквания за съставите на изборните комисии, което дава превес на управляващите. Намесата на Областните управители в изборния процес също не е безпристрастно. Изобщо, идват страшни изборни времена и единственото сигурно е, че ГЕРБ няма да даде да му измъкнат властта от ръцете само с някакви си бюлетини.
В политиката риба се лови най-лесно в мътна вода и герББерастите го знаят. Колкото по-завъртяни са правилата, толкова по-трудно е да хванеш някого в измама.
На всички политически нива в Територията, от Парламента до последната община, всичко се прави на парче, няма дългосрочни цели, законите и наредбите се гласуват и променят в последния момент, за да обслужат този или онзи интерес (не и обществения разбира се).
"Ашколсун бе, кьополар, на маймуни ни обърнахте! Нейсе, запуши я!" Без да съм сигурен в точността на цитата-импровизация, в него се съдържа цялата идеология на изборите у нас. Не искам да бъда в тази идиотия, писна ми!!!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.