Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Ако има комуналната услуга, в смисъл такава, която всички граждани могат да ползват, но и трябва да поддържат, централното отопление вероятно е неговата еманация. Пропускът в плащането на здравните осигуровки влошава състоянието на здравната система и е много по-опасно - нейният разпад буквално ви заплашва със смърт. Но някак си няма пряк и осезаем ефект и постоянно да се оправдавате, че вноските ви потъват в бездънна яма.
Топлофикацията е измислена да работи за много ползватели, които си споделят иначе много високите инфраструктурни разходи. Ако това става, услугата е приятна и комфортна. Ако не, просто не работи. При 50% откази от ползване всъщност е по-добре тя да се прекрати.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
27 коментара
Днес получих декемврийската си сметка. Занемях!
И писмо от две страници от изпълнителния директор с радостни възгласи от успехите и други дрънканици.
Абе, този човек абонат ли си е? Явно не. Затова и не пише попържни нечленоразделно!
До коментар [#1] от "Г-н D.": Добре дошъл в СОФИЙСКАТА 'ЕВРОПЕЙСКА РЕАЛНОСТ И БЪДЕЩЕ' :-)
Защо тия важни системи се разпадат? Не се ли питате? Защото са обърнали палачинката! Вместо да работят за клиентите си, принуждават клиентите си да работят за тях! Няма отърване! Няма излизане от системата, освен - посмъртно! Защото не са равнопоставени страните! Защото се злоупотребява с клиентите!
Има едно просто решение - Закона за етажна собственост. В пазарна среда имаме алтернативен избор, в случая с отоплението на сградата. Колкото повече собственици - толкова повече мнения... ОК, просто се приема, че с решение на притежателите на 75% от собствеността се определя начина, по който се отоплява сградата и това става задължително за всички собственици, като в Германия. След това всеки си плаща или става длъжник и точка! Ако не може да поддържа собствеността си в синхрон с останалите съсобственици - продава и си купува собственост, каквато му уйдисва.
централната топлофикация си е отживелица, неефективно и нерентабилно
[quote#5:"plamenhristov5"]централ ната топлофикация си е отживелица, неефективно и нерентабилно [/quote]
Значи Виена, един от най-добрите градове за живот на планетата е нерентабилна отживелица?
До коментар [#6] от "m_style":
Ако има взаимно уважение, топлофикация и клиенти биха живели в симбиоза. Такъв е и замисълът, но, топлофикация се е превърнала паразит. Нашата, българската топлофикация. При всяка система, замислена на същия принцип, ако едната страна се превърне в паразит, системата се разпада.
[quote#7:"goblenka"]При всяка система, замислена на същия принцип, ако едната страна се превърне в паразит, системата се разпада. [/quote]
При нас и двете системи са в разпад, не само едната! Жалко, че на това се обръща твърде малко внимание. Сякаш хората чрез мрънкането си са освободени от отговорността да плащат това, което потребяват! Ами никой не им е длъжен, да стоят на студено ако искат...
" Ами никой не им е длъжен, да стоят на студено ако искат... " Мнозина искат, но не им се позволява. Даже и да се откачат от парното тотално, пак си ги търсят да плащат.
До коментар [#8] от "m_style":
До коментар [#9] от "goblenka":
Естествено, другите да не са длъжни да им подаряват топлина чрез сградната инсталация и стените! За разлика от водата и електричеството, топлината /топлообмена/ се извършва не само по определената връзка /кабел, тръба/, съответно няма как точно да се измери всеки по отделно колко е ползвал. За това виж по-горният ми пост №4 - германците със сигурност не са тъпаци! А тези аргументи - били хората някъде и не ползвали отопление през това време са просто смешен плач за сграда с обща сградна инсталация. Хората може и да не са ползвали, но сградата, в която те имат собственост е ползвала. Собствеността е символ на богатство, но по нея има и разходи за стопанисване...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход