Кой е проблемът и ще бъде ли решен
Избори при криза на доверието към политическото изобщо е несигурна основа за стабилно начало
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
С подадената от кабинета "Борисов" оставка България за пети път в 23-годишната си история на т.нар. преход изпада формално в политическа криза вследствие на предсрочно прекратен управленски мандат. Това се е случвало при далеч по-драматични обстоятелства, пред които сегашната - няколко месеца преди редовните избори, обективно бледнее.
В зависимост от конкретните параметри на критичните ситуации изходът от тях е минавал през различни формати на временни правителства - програмно на Димитър Попов (1991 г.), експертно на Любен Беров (1992 г.) и две служебни - на Ренета Инджова (1994 г.) и Стефан Софиянски (1997 г.) На практика едва след "Виденовата зима" от 1997 г. правителствата довършваха мандатите си - последователно кабинетите "Костов", "Сакскобургготски" и "Станишев".
Важен аспект на тази бурна политическа биография на младата българска демокрация е, че независимо от тежките икономически кризи, сравними и с катастрофи, страната винаги е успявала да избегне най-голямата опасност от някакъв вид неудържима радикализация, която би довела до разпадане на конституционния ред и държавността.
Това означава, че независимо от мотивите, които са движели основните действащи лица на прехода, винаги налице е била и критична степен на политическа отговорност.
От тази гледна точка преждевременното оттегляне на ГЕРБ от властта би следвало да се приеме като част от механизмите, по които функционира демокрацията, още повече че в последните години на глобална икономическа и финансова криза това се случи и продължава да се случва в много страни.
По-важният въпрос е какво следва и още по-важният - дали и днес продължава да е налице необходимата за бързото преодоляване на критичната обстановка отговорност на главните политически фигури.
Експерти и политолози се въздържат от аналогии с миналото, подчертавайки, че днешният основен проблем на България е принципно друг и по-дълбок - на доверието в политическото изобщо.
Една от отличителните му черти е размиването: ценностно и на понятието за справедливост, на разделението на властите - особено изпълнителна и съдебна, на реда, по който трябва да функционират институциите - най-вече контролните, и на отговорността изобщо.
Всички конкретни проблеми на България - икономически и социални, са следствие от тази картина и е грешно да бъдат сочени като причина за неуспехите на което и да е от последните управления. От тях се очакваше да довършат и започнат реформи, които да осмислят понятието преход, но направеното в тази посока беше не само крайно недостатъчно, а и захлупено от институционален колапс.
И който от днешните политици не е загубил напълно връзката си с реалността, ще прочете в сегашното обществено недоволство на първо място отвращение към политиците.
Вярно е, че демокрация без партии е невъзможна, но предстоящите избори, на чиято сцена отново ще видим лица, породили тази нетърпимост, е несигурна основа за стабилно начало. А както изглежда, силните на деня не допускат дори мисълта за друг вид правителство, което да извърши най-спешното - нормализация.
50 коментара
Проблемът е политическата система. Тя трябва да се промени.
Като начало е добре всеки да се запознае какво се случи в Исландия през последните години.
Демокрацията е НЕдоизградена, липсва СЛЕДприватизационен контрол!? Избираш(плащаш за бъдещето си) и след това нямаш никаква възможност за контрол!? Задължително е да има процедура за отзоваване на крадливи и безхаберни избраници!?
До коментар [#1] от "yehat":
И какво се случи в Исландия?
До коментар [#3] от "evpetra":
Опандизиха си правителството, това стана.
Проблема става огромен.. Крадците са се наточили яко ... и този път войната щше е на живот и смърт... Доган е гладен, ....Алексей е гладен, Първаноглу е гладен, ....Дайнов е гладен..
Глупава беше тази оставка...
До коментар [#2] от "Geoimg": Къде го има това?
Значи понеже българинът неиска и неможе да мисли,когато гласува - хайде да правиме дървено желязо :-)
Проблемът, уважаеми, е в "измислената" ни и корумпирана съдебна система, в прокуратурата и в законотворците (респективно техните отрочета - "БГ законите"). Елементарно!
Проблемът е, че поради комплексни причини ние като народ не сме готови, дори и към днешния момент да мислим и да изискваме, и да отстояваме!
Народът трябва да разбере, че НЯМА НИКАКВО ЗНАчЕНИЕ КОИ щЕ УПРАВЛЯВАТ - ПРОСТО ТЕ ТРЯБВА ДА СА НАЯСНО, чЕ щЕ ИМ СЕ ТЪРСИ ОТГОВОРНОСТ ОщЕ СЛЕД ПЪРВАТА ГОДИНА ОТ УПРАВЛЕНИЕТО! След втората - също! И след ретата, и пак, и пак!
Трябва да се хванат "на къс пас" масата прокурори, съдии и тем подобна измет и да се изринат от системата, като се оставят само доказали своето достойнство и чест кадри (дано има поне 100 такива, макар и на по-ниските нива) - ТАМ Е ПРОБЛЕМА НА ДЪРЖАВИЦАТА НИ!
Забележително е, че никой от т.н. анализатори не предвиди този ход.
А би трябвало, защото го е правил не веднъж.
Каратист е все пак, а в този спорт това е основен похват и учат начинаещите първо на него.
От цялата история най-изненадан е Серго, който си отложи ангажиментите в Брюксел е изгладил червените ризи да поведе народа на площада, а сега увисна.
Тази вечер пред СНН беше неадекватен, притеснен и направо смешен при Ричард Куест, като си въртеше неговата си латерна.
На предсрочните избори го чака провал и най-вероятно ще му бият дузпата от БСП и ще има коалиция Гоце-Боко.
Демокрация без партии е невъзможна- но и с тези партии е невъзможна.Самите избори са отдавна опорочени ,
редуват се едни и същи партии и хора в властта и нищо или почти нищо не се променя.Докога е проблемът?
До коментар [#4] от "йотата":
Наистина ли? Е, у нас такива работи не стават. Ще ми бъде интересно да прочета повече по въпроса, все пак.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.