Привидни забрани
Промените в закона за Черноморието влошиха положението с презастрояването
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Вместо да потърсят решение срещу застрояването на черноморското крайбрежие, в последните си дни депутатите от 41-ото Народно събрание не само бетонираха ситуацията, но и влошиха положението. Под предлог че спешно ще приемат промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, които да защитят пясъчните дюни от строежи, народните представители гласуваха текстове, които позволяват широк кръг от действия върху защитени територии.
"Най-сетне проблемът с дюните е решен", съобщиха един куп медии, цитирайки коментари на депутати от управляващата партия след гласуването. Всъщност това, което прие парламентът, е отпадане на пълната забрана за строителство върху дюни, която присъства в сегашния вариант на закона.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ! Трябва да спрат всички "държавни" далавери с гори, дюни и земи. Категорично. Но, никой да не пипа имотите и интереса на местните граждани и общини и кой идиот измисли термина "презастроено" Черноморие! Бъдещето е в разнообразието от малки и големи, шумни и тихи, еко и селски, НО ЗЕЛЕНИ, ЧИСТИ И С ДОБРА ИНФРАСТРУКТУРА!
Национална Асоциация БЪЛГАРСКО ЧЕРНОМОРИЕ:
“Като част от протестиращите и ние искаме фундаментални промени за по добър живот. Може би е добре да се помисли за обособяване на българското Черноморие на конфедеративен принцип като територия със специален статут. Факт е, че туризма изхранва голяма част от населението, затова развитието и благоустрояването на курортите трябва да се подкрепя, а не блокира" .....23 години стигат! Първо комунистите, после мутрите, сега зелените екстремисти тормозят народа и блокират развитието на туризма
най добре е всички да станем гладни екоанархисти...
Не виждам защо недоволствате толкова срещу приетия закон. Разбира се, че ни трябват приетите изключения: обекти от национално значение, обекти, свързани със сигурността на страната, и обекти на техническата инфраструктура. Нали ако стане някоя трагедия около крайбрежието държавата трябва да може да действа целесъобразно. А това, че депутатски хотел в Несебър се води "хидротехническо съоръжение" е очевидно закононарушение, показващо че регулаторните органи си затварят очите, а не че законите са лоши.
И това положение е временно. Думата ще я има следващото Народно събрание, дано не им отнеме повече от година да стигнат до тази тема. И дано мандатите най-сетне да отидат в ръцете на политици, а не на клиентелисти и нагли популисти. Тогава гражданите трябва да имаме трайно решение на отлежаващите с години проблеми, дано имаме и силата да си го издействаме.
[quote#1:"anhialo"] Първо комунистите, после мутрите, сега зелените екстремисти тормозят народа и блокират развитието на туризма [/quote]
Интересно, интересно....
Преди 1989 не беше никак трудно да си построиш нещо на черноморието не помна някой да е "тормозел" и "бликирола" развитието на туризЪма по това време ... напротив основната туристическа инфраструктура беше разработена, реализирана и построена именно от комунистите.... при това беше в къде по човешки вид от днес (Златни пясъци, Дружба, Слънчев бряг).....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.