За незаконно подслушване в България сме чували почти до притъпяване на обществените сетива. След случая "Крайслергейт" обаче и най-вече след интервюто на бившия земеделски министър Мирослав Найденов в сряда, в което той директно обвини бившия вицепремиер и вътрешен министър Цветан Цветанов в тотално подслушване с цел контрол на министри и дори на президента, в предизборната кампания на ГЕРБ е заложена бомба. Дори кризисен щаб едва ли ще измисли полезен ход, който да ограничи щетите.
Ако обществото не е загубило чувствителността си, този път би трябвало разрушителните ефекти да бъдат драматични и дори мащабната фигура на бившия премиер едва ли може да ги компенсира.
Наяве излезе грозното лице на ГЕРБ - да контролира всичко, да трупа компромати, които да използва дори срещу "своите". Въпреки че партията изключи веднага Найденов, негативните ефекти остават и са в много посоки:
- по международния имидж на партията (чужди медии вече пишат за интервюто на Найденов, а говорителят на Европейската комисия Марк Грей, заяви че Брюксел следи изключително отблизо въпроса с подслушванията и е запозната с изявленията на Найденов)
- по мита "борим престъпността" - как, когато си служиш с нейните методи
- по самата вътрешна структура на ГЕРБ - разрушен е образът на Цветан Цветанов, строителят на партията, човекът, който избира кадрите й и реди изборните листи. Думата доверие в случая губи всякакъв смисъл и не би било никаква изненада ако електоралната подкрепа за ГЕРБ в оставащите две седмици и половина до изборите спадне. Лидерът Борисов няма как да отиграе чисто тази мръсна по генезис ситуация. Как някой да повярва, че не е знаел и не е подкрепял действията на дясната си ръка.
Ако пък се окаже, че въпреки всички разкрития от последните седмици подкрепата за ГЕРБ остане непокътната, това вече е плашещо. Защото ще значи, че едно общество дотам е привикнало с полицейщината, че я приема за нормална част от живота си.
---------------
виж темата на броя: Подслушано от ГЕРБ
За незаконно подслушване в България сме чували почти до притъпяване на обществените сетива. След случая "Крайслергейт" обаче и най-вече след интервюто на бившия земеделски министър Мирослав Найденов в сряда, в което той директно обвини бившия вицепремиер и вътрешен министър Цветан Цветанов в тотално подслушване с цел контрол на министри и дори на президента, в предизборната кампания на ГЕРБ е заложена бомба. Дори кризисен щаб едва ли ще измисли полезен ход, който да ограничи щетите.
Ако обществото не е загубило чувствителността си, този път би трябвало разрушителните ефекти да бъдат драматични и дори мащабната фигура на бившия премиер едва ли може да ги компенсира.
28 коментара
"Дали? _podletsi_M_N/
Хайде да поразсъждаваме.
Мирослав Найденов е разследван от прокуратурата. Повдигнати са му обвинения, които той нарича смешни и несъстоятелни, но дали са такива е спорно. Като заподозрян за участие в корупционна схема е много логично да е бил подслушван. Даже е задължително. Понеже е разговарял с колегите си министри, техни разговори също са станали достояние на службите. Така излиза, че Найденов е прав, че всички са подслушвани. Има обаче голяма разлика и тя трябва да се прави.
Преди две-три седмици избухна скандал в самата прокуратура. Шефката на Инспектората на Върховната касационна прокуратура Малена Филипове бе предложена от главния прокурор Сотир Цацаров за уволнение. Бяха изброени нейни нарушения, между които и определянето на прокурор, който да поеме сигналите за Найденов и последвалото забавяне на това разследване. Филипова бе наречена приятелка на земеделския министър, който се грижил за домашния й любимец.
Тази обвързаност би могла да се изтълкува като опит на Найденов да спечели благоразположението на разследващите го обвинители. Защото очевидно положението му не е розово, а и приятелите му са под обстрел.
Храбрецът Найденов удря диретно и с всички сили срещу Цветанов.
Той отлично знае, че Цветанов е организационният стълб в партията. Цветанов е извадил Найденов от депутатската листа в Благоевград и той няма как да е щастлив от това. Само че в Благоевград много преди това бяха недоволни, че именно той ще е водач.
Бившият министър призна, че се е срещал и разговарял с главният обвиняем по делото „Октопод” – Алексей Петров. Каза още, че срещата била много полезна, но не пожела да каже за какво са говорили, защото нянам съгласието на Петров. Петров отишъл при него като представител на „не знам точно на какво беше, малък ли, среден ли бизнес...” – казва Найденов. Не знаел точно като какъв, но се срещнали и много добре си поговорили. Дори Найденов направи уговорката, че Петров е обвиняем, но още нямал присъда. Факт. Както е факт, че самият Петров разказа за срещата им по друга една телевизия и заяви, че министъра искал от него съвет какво да прави срещу натиска, който му оказвали „отгоре” за някакви неща.
Миро, кажи си, какво толкова има? Петров вече каза какво сте обсъждали. Това, което Найденов не казва е, че е имал доста други срещи с хора от кръга на Трактора и Слави Бинев. Напълно възможно е тези рандевута също да са засилили „убеждунието” му да атакува фронтално Цветанов. Логично е, защото именно Цветанов е в основота на акцията „Октопод” и последвалия съдебен процес. Оттогава насетне Петров непрекъснато напада Цветанов и го обвинява за всичките си беди с правосъдието. Прекрасен шанс за реванш. Още повече, че друг е готов да свърши мръсната работа."
http://frognews.bg/news_53792/Senki_na_hrabretsi_i
Ох, лошо се пада от високо!
Един поглед зад декора и... колко смешни са ДЪРЖАВНИТЕ МЪЖЕ...
Да се чуди човек!!
-----Борисов няма как да отиграе чисто тази мръсна по генезис ситуация. Как някой да повярва, че не е знаел и не е подкрепял действията на дясната си ръка.-----------
Има как да няма- Станишев е виновен (впрочем- не, че и той няма вина).
До коментар [#1] от "bz": Ето един факт. Американския посланик Марси Рийс отиде на Позитано в деня на обявяването на служебното правителство. Открито. Какво се случва след това е ясно. Малко от малко да разбирате от дипломация, геополитика и т.н. ще навържете нещата. Да не говорим и за доклада на Държавния департамент.
ББ и партия ГЕРБ няма да управлява повече. За добро или лошо, не знам. Преди казваше Москва. Сега Вашингтон.
Политиката винаги е била "мръсна" игра. В България просто е "долна" игра, отигравана от треторазряден отбор. Такива са им възможностите, такива са им похватите.
ГЕРБ може да разчита още на някаква инерчна електорална (и форумна :-) подкрепа, но няма сериозен човек, който да подкрепи партия, омърсила се с нарушаване на граждански права и използване ресурса на държавата за незаконни дейности.
Сценките, които разиграваха по новините г-дата Борисов и Цветанов - клетвите в децата си и изтъкването на това като достатъчно условие, че законът не е погазен, е тъжно и смешно.
Бивш министър-председател на европейска държава в ХХІ век вярва на клетви, а не на държавните органи, натоварени с разследване на престъпления!
Срам, срам, срам...
До коментар [#5] от "chocho2005":
Вашингтон, Москва, че и Берлин, искат предвидим, уравновесен и вдъхващ доверие партньор(държава) на това географско място.
Борисов не оправда(ва) нито един от трите властови центъра, оказващи влияние, на политико-икономическите процеси в България.
И за трите (центъра) няма значение дали управляващите се казват ГЕРБ, БСП, СДС, НСРТ или Чук и Бег. Важното за тях са както казах предвидимостта и доверието.
ГЕРБ не оправдаха очакванията. На ход са следващите, които и да са. Дано "конете", на които залагат тези 3 властови центъра, освен със провеждане интересите на Вашингтон, Москва и Берлин, съвпаднат поне наполовина, с българските национални икономически интереси.
От всичко личи че ще се роди нещо което ще брани най вече себе си. Ще се пръкне някой змей с две или с повече глави и те ще се борят за надмощие, дупе да ни е яко.
Според мен, тези които режисират нескончаемия черен ПР нямат полезен ход. Не само полезен, нямат други средства, не разполагат с нищо друго за да предизвикат симпатия, освен опита да отвратят хората от опонента им. Така ще е до 12 май. Спряха само за 2-3 дни за да върнат Лара и тази новина да не се застъпи с техните.