

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Дни след като публично заяви, че приватизацията на ВМЗ ще продължи, новият министър на икономиката Драгомир Стойнев обърна позицията си наопаки. На среща със синдикати и мениджъри в Сопот той заяви, че първата му и основна цел е да запази предприятието държавно (стр. 17). Това щяло да гарантира изплащането на заплатите и нормалната му работа. Звучи неаргументирано, защото точно управлението на държавата доведе до взривоопасното състояние на завода - неплатими дългове, вечни загуби, честа липса на поръчки...
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
... първата му и основна цел е да запази предприятието държавно. Това щяло да гарантира изплащането на заплатите и нормалната му работа...
Досега нали държавно беше! Защо не работи, защо не плаща заплати на хилядите нищонепроизвеждащи работници?
Министър Стойнев ще направи с ВМЗ своето Кремиковци. Ама ще го направи по най-дългия и труден път. Като с Кремиковци...
БСП. Шампиони по грешни решения.
Публикувано през m.capital.bg
Само на държавно предприятие можеш да сложиш "подходящи" фирми на входа и изхода.
Никой не може да докаже емпирично, че дружество с държавен капитал е априори губещо. Загубите се причиняват от решенията и действията на министъра на икономиката, както и на бордовете и мениджмънта, които реално са държавни чиновници. Липсва гаранция за компетентност и добросъвестност, както и дори минимална сигурност за икономическа обоснованост за всяко тяхно действие. Но пък и приватизацията в България не донесе икономически разцвет, което също е категорично ясно. Изглежда несъмнено, че хората, свикнали да ограбват предишните социалистически заводи не са способни да си променят мисленето и поведението, и продължиха да ги унищожават и като собственици. Това е трагичната съдба на няколко хиляди предприятия от промишлеността, земеделието, туризма, транспорта и услугите. Ако с приватизацията просто се отвори път за разграбване на ВМЗ, това ще е само поредния лош пример и един от последните. А това изглежда най-вероятно да се случи при някой си частен собственик. Но и да се запази държавно, пак няма изгледи да се стигне до нещо повече от продължаваща мизерия.
лошо, при това необосновано решение
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.