Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Правителството ще заложи на повече безвъзмездна помощ в новата програма "Конкурентоспособност" за сметка на финансовия инженеринг (кредити и дялови инвестиции), защото последният не бил ефективен. Това стана ясно от представянето на плановете на кабинета вчера за "Конкурентоспособност" през следващия програмен период . Чудесно, поредна доза PR към бизнеса в стил "ще ви даваме по-лесно пари" или "субсидии ще има за всички". Проблемът е, че със субсидии не се прави бизнес. Това са мързеливи пари, които изкривяват икономическата и пазарната логика. Те оставят бизнеса повече на държавната хранилка и субективната й преценка, отколкото на собствените си сили. Съответно той става по-мързелив и вместо да предлага и мисли нови неща, се оставя на течението.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
47 коментара
Цената на парите отпуснати като субсидия е корупционния дял.
Новите ДПС+БСП чиновници яко са се наточили ...
Това са мързеливи пари, които изкривяват икономическата и пазарната логика. Те оставят бизнеса повече на държавната хранилка и субективната й преценка, отколкото на собствените си сили.
А колко много фирми в България си кретат на този принцип просто не е истина. 70% от тях изреваха на умряло, след като Дянков спря кранчето. Няма оправия в тази държава, мамка му!
Извинете, обаче тази статия е пълна наглост. Субсидиите били изкривявали пазара. ВЕИ-тата на собственика ви се захранват с непазарни преференциални цени, а после ми говорите за пазарни механизми. Между другото, умниците от ИПИ, които знаят само да философстват е време да си намерят истинска работа. Дрън-дрън-мрън, съветвали, наставлявали. Аре да вземат те едно решение с политическата и икономическа отговорност, ама не, по-лесно се дърдори с докладчета
Теоретично правилна нагласа на автора. Но само до там. Никаква връзка с реалността - явно липсва информация за това какви да условията по кредити джереми например и как се оказва, че реално преференции няма (личен опит). Дори няма да коментирам от къде дойдоха парите за тези кредити (бонус - от слабо усвояване на средства, поради огромна бюрокрация).
Публикувано през m.capital.bg
Автора е абсолютно прав, че простото субсидиране в най-общ случай изкривява пазара, има краткосрочен положителен ефект, а в дългосрочен план води до заленяване на търговеца, производителя или предприемача. Не след дълго предприемача става наркоман на хероин, а държавата/фонда е дилъра. Без субсидията умира.
Що се отнася до европейските фондове, а и не само при тях, ако се търси ефект от субсидирането, трябва ефективно да се оценяват проектите, после да се финансират на етапи (където е възможно), при постигнати резултати и трето в период от 5-10 години (според бизнес-плана и бранша), ако не се постигнат заложените в бизнес плана цели фонда да продава бизнеса, бенефициента да връща субсидии и тн., тоест да има материална отговорност.
Общо взето пазарната икономика е като дивата природа - по приспособения оцелява и печели. Премахне ли се този принцип, чрез субсидии работата отива на зле. Не може да се върви срещу природата, дори и човека :)
Аз съм бенефициент по една такава програма и ако не си изпълня бизнес плана връщам парите. Но не мисля, че при всички е така.
Субсидията ми дава шанса да опитам, но не ми слага памперс ако се наакам, да не си изцапам гащите.
До коментар [#5] от "S. Stoykov":
Като продължение на моя коментар, но във връзка с твоя, мога да кажа, че идеята на програмата Джеръми е именно да сложи памперса, но не на теб, а на банката, която ти отпуска парите, просто за да е тя спокойна да ти ги даде.
Ако ти стиска взимаш, ако ли не ..... не си за предприемач.
Като човек, който се занимава с ОП "Конкуернтоспосбност" отдавна искам да възразя на някои твърдения в горната статия.
Първо: Напълно съм съгласен, че субсидиите са изкривяване на пазара и не би трябвало да съществуват в една нормална развита пазарна икономика.
Второ: По принцип е вярно, че финансовия инженеринг би трябвало да представлява по-умната алтернатива. По идея частните банки и инвестиционни фондове би трябвало да са по-гъвкави и по-умели в оценяването на инвестиционен потенциал отколкото, която и да е държавна структура.
За съжаление в България реалноста рядко има нещо общо с принципите.
В досегашния програмен период УО на оперативната програма (МИЕ), в цялата си мъдрост даде пари за финансов инженеринг на 5 банки, които после нараснаха на 7, по програма JEREMI. Нека "Капитал" провери, колко проекта по JEREMI бяха одобрени за първата година и половина и при кави условия. Реалния постигнат резултат беше,че държавата напомпа ликвидността на 5 банки в на-й тежкия период на кризата (нещо по принцип добро, но не това е целта на ОП) и напомпа статистиката си като каза, ето тази година (2010) изведнъж усвоимостта скои с 15 % (защото дадохме 480 милиона наведнъж)
Пак казвам това не е непременно лошо, обаче се оказа, че банките са дори и още по-неефективни и неспособни от държавната администрация в оценката на проекти. Което не мога да си обясня по никакъв начин и ме води до извода,че е нарочно, защото никой не може да е по-тъп от държавната администрация ако сам не го иска.
И другото, ако банките можеха и искаха да инвестират в проекти, те нямаше да седят на планини от спестявания (както е сега), а щяха да дават и други кредити, дори и без финансирането на европейския съюз. Вместо да го правят, те предпочитат да дерат хората с такси.
Така, че намаляването на финасовия инженеринг не ечак толкова лошо в реалността. Лошото е, че и двете алтернативи са лоши (извинявам се за повторението). Или държавата ще управлява средставата тромаво, непрозрачно и корумпирано или банките ще ги стискат и ще се правят на ударени, защото знаят,че много малка част от бизнеса в България (особено пък малкия и среден, може да ги притисне за отпускането на средства.
паднахте ми в очите с таз статия неадекватна
Предприемачи няма, а от там и читави проекти.
Нашите банки и те не са върха на сладоледа също
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход