Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Лавинообразно растящият бизнес с бързи и скъпи малки заеми днес беше забелязан и от прокуратурата. Тя се активизира по повод на конкретен случай с подвеждащи условия да проверява два регулатора - Комисията за защита на потребителите и БНБ. Акцията обаче прилича повече на PR, отколкото на откровена грижа за правата на клиентите, защото не там е заровен проблемът. Двата контролни органи по закон нямат почти никакви права извън това, че централната банка ги регистрира, а комисията получава сигнали от потребители.
Логиката този микросегмент да остане извън обичайната регулация на финансовия сектор е, че става въпрос за малки суми и ресурсът за следенето им би бил голям на фона на обществения интерес. Това е и причината БНБ да не иска да поеме регулацията на кредитите до 400 лв. (лимитът, който ги оставя извън законовите рестрикции). С това обаче се злоупотребява от нароилите се малки фирми, които чрез непрозрачни такси и лихви успяват бързо да набъбнат сумата до доста по-значима, особено на фона на доходите на типичните си клиенти.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
"по данни на БНБ раздадените заеми вече докосват 2 млрд. лв. Така, ако приемем, че масовият сегмент е под 400 лв. на кредит, то 500 хил. души може да са засегнати от материята."
В тези 2 млрд. лв. влизат всички бизнес, потребителски и ипотечни кредити раздадени от не-банкови финансови институции. Към това число не трябва в никакъв случай да пропускаме, че влизат и всички лизинги на автомобили, защото лизинговите компании са също не-банкови финансови институции.
Да, вероятно има много раздадени кредити в размер под 400 лв., но няма как всеки българин да има по 2 ;)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход