Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Когато в средата на миналия месец премиерът Пламен Орешарски обяви пред Американската търговска камара, че е "рано да се говори за електронно правителство в България", това прозвуча като поредното доказателство за назадничавостта на настоящото управляващо мнозинство. Ползите от създаването на дори частично е-управление са много и са ясни от години: пести се време, отпада част от административната тежест за гражданите и бизнеса, намаляват възможностите за корупция, а администрацията започва да работи по-бързо, по-организирано и по-ефективно, получавайки достъп до море от информационни ресурси. Признанието, че електронното правителство не е приоритет, всъщност индиректно казва, че политическото ръководство на държавата не бърза да постигне гореописаните неща.
Скептиците обикновено обичат да изтъкват, че до момента не е постигнато почти нищо. Да, изграждането на електронно управление в България е сага с 12-годишна история (подробности). Ако трябва да сме прецизни обаче, това е процес, които има начало, но няма край. Той започва и се развива постоянно, като към него се добавят нови системи, а старите се осъвременяват.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Едва ли сега електронното еправление е проблем за България.... Реалните проблеми за решаване са отчайващата криза и бедност..... с тях трябва да се започне и като се завърши с успех, тогава щу му мислим....
Щом електронното правителство не е приоритет за правителството, значи наш приоритет трябва да стане смяната на правителството. Идиотите от този МС не разбират основни положения за икономиката. Никак не е добре, ако един инвеститор е преодолял проблемите с намирането на терен и е изградил инфраструктура, но се налага да държи на щат няколко човека, които да се боричкат с административните органи. Нямаме никакъв по-завършен вид на електронизация на услугите, но при предното управление на комунистите и ДПС беше още по-зле - тогава институциите караха хората да висят по гишета и разнасят всякакви листи, вместо да си ги обменят служебно. Сега поне това частично е преодоляно, но нищо от направеното не е достатъчно за гражданите и бизнеса. И ако гражданите нямат особено голям избор, то на бизнеса това му струва скъпо и за много чужденци това е разочароващо до толкова, че или отлагат инввестициите си, или се изтеглят от страната дори и при изпълнена инвестиция.
[quote#2:"тимирут'"] Никак не е добре, ако един инвеститор е преодолял проблемите с намирането на терен и е изградил инфраструктура, но се налага да държи на щат няколко човека, които да се боричкат с административните органи. [/quote]
Като ну му е добре на инвестора да не ги държи, толкова е просто....
[quote#2:"тимирут'"]значи наш приоритет трябва да стане смяната на правителството[/quote]
Ами пробвайте се на следващите избори....
Работих по проекта за електронно правителство през 2000-та година. Проблемите са толкова много, че не виждам как то ще се реализира дори и на 30% до 2020 година. Дано греша ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.