Образец за безобразие
Предложенията на мултиплекса как да се спаси цифровизацията
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Влиянието на икономически групи върху политическите сили, а оттам - и върху управлението на държавите, не е нещо ново. Нито за България, нито за света. Има обаче една граница, над която, ако това влияние премине, то заличава властта като такава. Тази граница в момента се прeкрачва. И това най-ясно личи при кризата с цифровизацията на тв ефира и последвалите реакции по нея.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Хвала на такъви бизнисмени бре! Ни мой ли напрау ут дипозитити в КТБ ту да си прифани?
"Влиянието на икономически групи върху политическите сили, а оттам - и върху управлението на държавите, не е нещо ново. Нито за България, нито за света. " - разбира се че е така. Фактът че това явление се наблюдава в България, е сигнал че навсякъде по света го има десетки години по-рано. Но мога да ви уверя че границата е прекрачена у нас отдавна - още с идването на Бойко Борисов на власт. Тогава се започна масивното лансиране на бизнес интересите на тогавашната му възлюбена. Като отразявате таквиа гледни точки не е зле да връщате малко лентата назад.
Цифровизацията се проваля на много места в ЕС не само в България, просто концепцията е сбъркана. Държавата няма много какво да направи защото ако остави мултиплексите да фалират, много хора от по-малките населени места остават без достъп до информация. Другите технологии за които намеквате са интернет, но това ще струва доста пари. А и ние засега поне имаме задължение към ЕС да има цифрова безплатна телевизия за тези които не могат да си позволят да плащат.
Държавата като дава пари от бюджета не виждам как ще сложи данък.Това са инвестиции в капитал.
Самата вътрешна схема на цифровизацията има нужда от оправяне, защото е пълна с "бъгове", но за това не следва да обвиняваме конкретните компании които просто прилагат модела. Тепърва има да се изглажда с времето.
Така нареченият "Обществен" мултиплекс също е търговски. Не се заблуждавайте от името. Всички мултиплекси са частни търговски дружества.
И да трябва да им се отнемат лицензите.
И не не трябва да им се плаща нищо повече от 1 лев за мултиплекса, който разпространява БНТ.
А самият провал е резултат от невежеството на държавните институции, алчността на собствениците и некомпетентното изграждане на мрежата.
Мрежата е зле планирана и зле направена. Не може да се кърпи.
Собствениците на мултиплексите като "Измаменото камилче".
Ето цитат от статията: "След като се сдоби с монопол върху цифровия ефир, групата около банкера Цветан Василев установи, че тв разпространението не е толкова печеливш бизнес. Но вместо да се бори с пазарни средства, както би направил друг инвеститор, той в момента се опитва да си осигури подкрепа или изход чрез държавата. По най-безобразно директния начин."
Е, няма що!
Не знам защо се правят такива трагедии за цифровизацията . Това е ново нещо у нас и ще му трябва време да се разработи . И все пак в момента хората гледат 6,7 канала и два от тях са "хай дифинишън" . Много по - добре от преди, а те първа ще се разширяваме в тази област !
Случило ли се е, поискали ли са, къде е прочетено това? Голям проблем с тази цифроввизация, беше ясно, че не може всичко раз да се случи и са възможни проблеми. Аз предлагам след като всички сте толкова недоволни, че гледате безплатна телевизия, да се маха цифровизацията и всеки да си плаща дори и за три или два канала, за колкото иска и тогава ще ви попитам как е, сега искате ли цифровизацията? Вземете се спрете с това писане.
"По-ключово е как ще реагира държавата. Защото всъщност не е вярно, че тя няма изход. Да, цялата схема на цифровизацията се срутва. Но държавата все пак има закони, а пазарът - своята логика."
Вие не разбрахте ли, че държава НЯМА?? Общо взето бизнеса е принуден така или иначе да се оправя сам - във всички сфери. Абсолютно за всичко. ЕРП-тата също упражняват монополоно положение, но доколкто си спомням именно вашият шеф ги защитава доблестно и ви диктува как да пишете в тяхна защита. Ако имаше държава и държавници и това нямаше да бъде позволено! Но, уви всеки си има лобита явно във властта.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.