Ситуацията е извънредна и изисква извънредни действия
Финансовата стабилност в една държава не е даденост
Илюстрация |
Краткият отговор е: "Не съвсем." По-дългият е: "Би могла, ако..."
Състоянието на държавните финанси и банковата система е несравнимо по-добро, отколкото през 1996. Необходимо ли е да е чак толкова зле обаче, за да преминем отново през сериозна финансова дестабилизация?
Държавата е пред сериозно предизвикателство. България се отказа от реформи през 2008, веднага след като стана член на ЕС. Правителството на ГЕРБ не направи никакви реформи, но поне стискаше стабилността. Правителството на БСП и ДПС разруши всичко. В почти всяка една от публичните сфери има натрупани скрити дефицити и тлеещи огромни кризи. Като започнем от дупката в самия държавен бюджет, минем през гигантските дефицити в енергетиката, здравеопазването, държавните железници, последиците от спрените европейски програми. В допълнение на това е опасността от банкова криза. Само в КТБ депозитите на фирми и домакинства са 6.4 млрд. лв. (преди тегленията), а от тях под държавна гаранция верочтно са между 4 и 5 млрд. лв. Размерът на Фонда за гарантиране на влоговете е толкова, около 2.1 млрд. лева. А ако се окаже, че "Банковият надзор" на БНБ и Комисията за финансов надзор са допуснали същия занижен контрол и в други банки с рискови експозиции?
Ситуацията е обръщаема, но предполага бързи решителни мерки както от политическите лидери, така и от финансовите регулатори. Макар и със закъснение, БНБ реагира и влезе в КТБ, като я постави под специален надзор. Това би трябвало да помогне за овладяване на паниката и разпростирането й към други банки.
По отношение на публичните финанси обаче нещата са много по-трудни, защото там няма кой да постави под особен надзор държавното управление. Сегашното правителство не се ползва с никакво доверие, не прави нищо и се занимава основно с корупционните си сделки. Служебното правителство няма да влезе скоро заради отлагането на изборите за есента. Редовното правителство е много далеч. Новият парламент - също.
За да има стабилност държавата, трябва да се обедини около няколко неща. Първо, безпрекословна поддръжка за банковата система, но и обещание за изчистване на гнилите ябълки от нея. Реформи във всички ключови сектори, който сега тежат като воденичен камък на държавата - енергетика, здравеопазване, пенсионна система, БДЖ... В тях всички партии са съгрешили, така че най-накрая трябва да се признаят грешките открито и проблемите да се решават един по един. И трето, гражданският контрол да не се приема само като досадна необходимост, а като основен коректив на властта.
Още по темата
Има ли риск за финансовата стабилност
Бюджетът се задъхва, дефицитите растат, кризата около КТБ поставя тежко изпитание пред политиците
20 юни 2014Магическата съставка на валутния борд
Фиксираният курс на лева не е даденост и институциите трябва да имат план да го подкрепят
20 юни 2014След две седмици атаки чрез прокуратура, съд и медии, ликвидността на банката свърши
20 юни 2014
И още: "Гешевци" ни връщат в казана вече 30 години; И се впуснаха да бранят България
5 дек 2019, 1714 прочитания

И още: Домовете за изоставени деца: 12 години по-късно; Може ли да си свободен журналист, когато си взет като слуга?
3 дек 2019, 2952 прочитания
5 дек 2019, 2002 прочитания
5 дек 2019, 1944 прочитания
5 дек 2019, 1700 прочитания
5 дек 2019, 1575 прочитания
5 дек 2019, 1503 прочитания