Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Държавата събра сили и в неделя успя да излъчи бърз и ясен сигнал за съдбата на КТБ: банката се национализира, цялата държава застава зад нея и след месец финансовата институция отново ще работи. В създалата се ситуация това беше един от малкото възможни изходи, за да се спре пренасянето на заразата от КТБ към цялата банкова система. А и да се овладее положението в срутената от атаките на Делян Пеевски (а донякъде и под собствената си тежест) институция, контролирана от Цветан Василев.
Неделното съобщение на БНБ дойде след леко объркващата пресконференция в петък. Мобилизацията през уикенда обаче явно е родила ясен резултат. Държавата поема КТБ и това е движението, което най-лесно ще успокои вложителите. Срокът, в който банката ще заработи отново, е сравнително кратък. Месец без средства на разположение е ясен и сравнително лесно преодолим хоризонт. И хората, и фирмите все ще успеят да си осигурят временно ресурс, когато срокът е къс.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
29 коментара
"Но след закрепянето на системата очакванията в обществото ще са да научим и още истини."
Това правителство доказа, че действа срещу очакванията на обществото. Затова считам, че е по уместно да се разсъждава, освен отговорите на горните въпроси, какво друго може да скрие правителството.
Дали ще научим истини,драги редакторе?Не,ще чуем поредната порция витиевати увъртания,докато пред очите ни едно определено лице(сещаш се кое е)с помощта на институциите срива държавността,а за нас е отредена ролята на зяпащия ахмак-гласоподавател.
Прасето и Дон Доган искат да сринат валутния борд з да си девалвират задълженията и да изкупят евтино активи!
След тази свинщина всички заедно трябва да ги изкъртим, безцеремонно и крайно!
Публикувано през m.capital.bg
Аз бих искал да разбера следното:
- В ситуация на валутен борд БНБ не извършва много дейности. Тя е ДЛЪЖНА да следи за състоянието на банковата система, в това число и на всяка отделна банка. От пресконференцията на Иван Искров се оказа обаче, че около хиляда души в централната банка, с разходи за заплати като на колегите им в частните банки (които надвишават значително средната заплата за страната), нямат никаква представа какво се случва в кредитните портфейли на банките и тепърва квесторите ще назначат външни одиторски дружества, които от своя страна ще направят анализ на състоянието на КТБ и "Креди Агрикол България". За какво тогава са вземали заплати в БНБ и какво точно са контролирали през последните години? БНБ би следвало да разполага с цялата необходима информация за всяка една банка, оперираща у нас, при това във всеки един момент. За това й плащаме всички ние.
- Изведнъж се заговори, че прокуратурата нямала право да разследва публично ръководители на "Банков надзор" в БНБ. Каква е разликата между тях и останалите граждани на България? Ако има такава, нека депутатите я впишат в конституцията ни, за да е ясно, че сме си отгледали недосегаеми свещенни крави. Ако пък сме равни, БНБ следва да носи отговорност за действията си и да се отчита пред гражданите и народното събрание и то в детайли, а не формално. Това се отнася най-вече за ръководството на централната банка, което взема заплати като на изпълнителни директори в големите частни банки у нас.
- Ако в една банка, за която има множество публикации за концентрация на кредитите в определена група лица, качеството на кредитите е в пъти по-добро от средното за системата, какви изводи можем да си направим? Или въпросната банка е чудесна, а всички останали конкурентни банки не знаят какво прявят (което е много малко вероятно), или нещо не е наред в отчетите и провизиите й. Ако не се зададе подобен въпрос, явно на практика "Банков надзор" не функционира. Този въпрос досега не беше зададен.
- Между другото, много ми е любопитно как "Банков надзор" е дал сертификат за член на ръководството на "Креди Агрикол България" на дъщерята на Цветан Василев, при положение, че това е първата й работа в живота? Доколкото ми е известно, изискването за стаж при заемането на ръководна позиция в банка не е отпаднало. Може би в случая БНБ е смятал сумарния стаж на баща и дъщеря?
Влиза в действие изпитаният принцип " Приватизация на печалбите, социализация на загубите". Нищо ново под слънцето. Накрая Пеевски печели, данъкоплатците губят. Но всичко ще е покрито с мъгла от счетоводни трикове докато данъкоплатците се занимават с футбол и светски новини.
КОЙ ще носи отговорност? КОЙ?
И крайно време е народа да осъзнае, че като не ходи да гласува, всичко си продължава по същия начин. Гласувайте, при това мислете, преди да гласувате, не се връзвайте на популистки лафчета.
Набеденият за десен вестник Капитал в кавички пуска хвалебствена статия за национализирането на частна банка, понеже в тоя капитализъм, дето си го купили от Илиенци така се правело -- с общите ни пари се спасяват няколко мутри.
До коментар [#6] от "drake":
Аз пък съм сигурен , че не само в тази ами в никоя банка нямаш влог.
Такива като теб обикновенно са така ... все пак първо трябва да ги изкараш ;)
До коментар [#8] от "loremipsum":
Не , спасява се цялата система . Затова и вече Капитал , и опозиция си мерят всяка дума. Всички ще са в трапа без тези мерки и затова ги адмирират.
Същото направиха в Белгия , Франция , Великобритания , САЩ ...
Американците още ги е яд защо още в началото не спасиха ония две банки откъдето тръгна всичко...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.