Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Когато настъпи отливът, се вижда кой плува гол", гласи една латиноамериканска поговорка. В тази част на света банковите кризи бяха обичайни през 80-те и 90-те години на миналия век. Кризи и проблемни банки сме виждали всякакви, в България също, едва ли обаче някой е очаквал да види чак такова чудо каквото се случи в Корпоративна търговска банка (КТБ). Тя не е просто източена, тя е напълно обезкостена. В нея нормалните кредити по-скоро са били изключение, отколкото правило. От общо кредитен портфейл 5.4 млрд. лева БНБ призна за 3.5 млрд. кредити към свързани с мажоритарния акционер Цветан Василев. При това документацията за тях е открадната. Допълнително още 200 млн. лева са изтеглени на каса (?!) от самия Василев в деня преди затварянето. Само си представете как собственикът е напуснал страната - по данните на прокуратурата той е изтеглил 93 139 500 евро, или 4657 пачки от 200 евро; към тях се прибавят 2365 пачки по 100 лева и скромните 4.5 пачки по 100 долара; това са близо половин тон банкноти.
Това обаче далеч не е всичко. Общо, по признанието на БНБ - сумата на вътрешната експозиция е 3.7 млрд. лева от 5.4 млрд. лева активи. Това представлява 68.5% от целия кредитен портфейл. И няма как да се определи по друг начин освен като банкова вакханалия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
72 коментара
Статията е кратка, но достатъчно пълна като информация. От изнесеното в нея става ясно това, което и по-напред се знаеше и се знае от всеки, независимо, дали си признава че знае или се прави на паднал от Луната: То показва, че в нашия политически, управленчески, бизнес и съдебен елит е пълно с престъпници. Че в тези четири елита честните хора се срещат по-рядко и от белите врани. И че ако искаме поне малко да се оправим, трябва или да пратим по дяволите целият ни елит и да си създадем нов, или колективно до един да се изнесем в някаква друга държава. Независимо коя е тя. Защото едва ли има друга държава на планетата с толкова лъжлив, крадлив и продажен елит.
Икономедиа, имам 2 въпроса към Иван Искров. Можете ли да го питате вместо мен:
1. Колко ще ни струва покриването на депозитите в КТБ по предложения от БНБ начин?
2. Колко ще ни струва покриването на депозитите в КТБ по законовия начин?
Пояснения: БНБ предлага да се покрият всички депозити. Закона за Гарантиране на Влоговете в Банките казва, че се покриват депозитите до 196 000 BGN, които не са по индивидуален (преференциален) лихвен процент.
калпавите регулатори БНБ и КФН ни струват 5 млрд. лева - само за случая КТБ...
Още не мога да повярвам, че днес, вместо да се потърси отговорност от длъжностните лица за случилото се в банковия сектор, арестуваха една касиерка. Ще бъде ужасно, ако накрая същата касиерка излезе виновна за всичко...
Няма да коментирам обявените резултати от одита на КТБ, мисля че всички сме без думи.
Не мога да си обясна, обаче с какви очи Иван Искров обяви, че "тези действия не могат да бъдат регистрирани с инструментариума на дистанционния банков надзор" (цитатът ми е дословен). Ами, г-н Искров, като не могат да бъдат регистрирани така наречените "действия", защо не е правен детайлен одит на място, в банката? Защо, докато си разнасяте вратовръзката и скъпите костюми в мерцедеса с номер 0001, не сте измислили по-добра методика за контрол? Тук си зададох и още един въпрос, който ще си зададат всички мислещи читатели, и няма да го напиша по обясними причини.
А защо народното събрание не поиска най-накрая отчет от управителния съвет на БНБ как точно се контролира банковата система? Нали, както каза самия Искров, "не можем да пълним "каца без дъно"", нека да знаем за какво точно плащаме високите заплати в централната банка!
Имам въпрос към Иван Искров: как точно е успял да прецени, че "Креди Агрикол" е "добре управлявана банка с добри банкови практики"? Защо не даде никакви данни от одита там, да не би да е пропуснал? На всички в банковите среди са известни близките отношения на Атанасиос Петропулос (досегашния шеф на "Креди Агрикол"/"Емпорики") с Цветан Василев.
Ще цитирам съвсем суха статистика, публикувана на сайта на самата банка и няма да коментирам числата. Съгласно одитирания от "Ърнст и Янг Одит" годишен отчет на "Креди Агрикол" за 2013 г. натрупаната й загуба е в размер на 56 милиона лева. За 2013 г. банката има отрицателен резултат в размер на близо 15 милиона лева, а за 2012 г. загубата е над 17 милиона лева.
"Защото (управителят на БНБ Иван Искров и председателят на КФН Стоян Мавродиев) са лично отговорни за банковата вакханалия в КТБ, която се вихреше в последните четири-пет години." - от статията.
За да не се забравя, трябва да се повтаря:
Кой назначи г-н Искров за втори мандат като гуверньор?
Кой назначи г-н Мавродиев за председател на натоварената с много важни функции КФН?
Кой управляваше еднолично страната през четири от последните пет години?
Отговорът е един...
Оттук нататък се надявам единствено на егоизма на партиите. Точно на него. Защото една промяна в закона и обезщетяването на 100% на всички вложители означава едно: при следващата банкова криза , а такава ще има, вече е налице прецедент и всеки ще го цитира ,за да си получи парите. И колко ще струва това никой не знае. Ще е повече от сега. И това ще е безумие ,което ще ни докара до просешка тояга.
И единствено партиите, преди избори, ще се усетят че това е крайно непопулярна мярка и ще го спрат. Не от интелект, а от чист партиен интерес за повече гласове. А и бонусът ,който ще очакваме: възкръсването на политическия труп "Атака" и Волен Сидеров в ролята на яростен критик на банкери, евреи, масони и тем подобни. Ще му стигнат да влезе в следващото НС. Тъжно, но факт.
Точно така "кой каза, че това е вярно"
Можем ли да вярваме на всичко, което казва БНБ, особено след всичко, което се случи?
Кой е казал, че кредитите за 3,5млрд са за свързани фирми с Цветан Василев, а не за свързани фирми с Доган и Прасчо?
Стана ясно, че само преди 3месеца БНБ е правила одит на банката и всичко е било ОК!
Как така тогава са били източени, чрез свързани лица тези кредити?
Явно ни разиграват поредния театър на грабежа, но Доган, Прасето и компания трябва да знаят, че атакувайки КТБ те не просто атакуват Василев, а целия олигархичен клан Дойнов и както каза Р. Леонидов" може да им струва животчето".
Очаквайте интересно развитие в този смисъл. За финал още един цитат от В. Филипов "всички трябва да бъдат вкарани в трудови лагери, до живот" вкл Искров, Сергей, Местан, Бойко и др.
Публикувано през m.capital.bg
Хора, кво ше праим ?
Много добра статия, кратко и ясно!
До коментар [#8] от "kaktaka":
Ще гласуваме пак за Дмитриевич, Мая, Бюрека, и тяхната весела дружина!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.