Има по-добри решения от тези, които БНБ предлага
11 стъпки за решение на кризата


Елена Траянова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Съществуват решения, различни от тези, които БНБ предлага, когато става въпрос за изчистване на проблема с КТБ и със слабите регулатори, както и за намаляване на щетата за данъкоплатците. На първо място, КТБ трябва да има управителни органи, както и да се наричат те, действащи единствено в интерес на фиска и избрани от най-големите кредитори - очевидно е, че това ще бъдат фондът за гарантиране на влоговете и финансовото министерство. До желаните резултати би довел и следният план за действие в 11 точки: 1. Всички депозити и банкови сметки до размера, гарантиран от закона - равностойността на 100 000 евро, трябва да се прехвърлят от КТБ към една или няколко големи банки след консултации с банковата асоциация. В замяна тези банки да получат ДЦК с валутна деноминация, съотвестваща на приетите депозити. Такива ценни книжа може да се емитират и от фонда за гарантиране на влоговете. Матуритетът им трябва да е дълъг, а купонът относително нисък. Тези облигации трябва да се приемат от БНБ за рефинансиране, както и фондът да може да ги изкупува обратно. Деноминираните в еврооблигации по тази тема може да са създадени така, че да се приемат за рефинансиране и от ЕЦБ.
Прехвърлянето на депозити и сметки към една или няколко големи банки ще създаде стабилност и най-вероятно ще ограничи отлива на депозити, а от друга страна, разплащателните сметки на фирми и физически лица представляват бизнес за банката приемник. Фондът за гарантиране на влоговете не трябва да се изчерпва като ресурс веднага и само заради КТБ - може да се появят и други нужди. Затова е важно фондът да емитира дългови книжа, за да покрие ангажимента си към банките, приели пасива от прехвърлените депозити.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
63 коментара
да се изиска назначаване на чуждестранни предприятия за оценка на кредитния портфейл като: Oliver Wayman, Blackrock, Pimco. Те са извършили оценките на кредитните портфейли съответно в: Испания, Гърция и Кипър. Нека МВФ, ЕК и ЕЦБ да осъществяват надзора над тези фирми. Едва след тяхната оценка да се конвертират в капитал средствата на негарантираните вложители.
Звучи добре, но е против интереса на задкулисните играчи, съответно няма да се случи.
до тогава само гарантираните се прехвърлят към Креди Агрикол, а останалите остават блокирани до завършване на оценката на кредитите и приемането и от ЕК, МВФ и ЕЦБ. След това ЕК да одобри схемата за преструктуриране и необходимата държавна помощ за това.
Този процес може да се извърши на спокойствие до 3 месеца. 100 х. евро ще им стигнат на вложителите за 3 месеца. Дори на Рашидов и сие
Разбира се участие на негарантираните вложители в покриването на загубите. Това да се реши от новия легитимен парламент след излизане на оценката на одиторите.
Т.11
Веднага?!
"Вложителите в КТБ са защитени не само от банковото законодателство, но и от българската конституция. Затова те трябва да бъдат обезщетени в пълен размер, защото според нашия основен закон, който има пряко действия", заяви бившият конституционен съдия Георги Марков във връзка с обявяването на КТБ в несъстоятелност.
„В чл. 7 изрично се посочва, че държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица. В сагата КТБ пред очите на цяла България една дузина държавни институции със свои погрешни и незаконни актове, действия и бездействия способстваха за разгрома на банката. Аз се надявам, че на срещата при държавния глава всеки ще носи Конституция в ръка, за да прочетат изрично текста за отговорността, която в случая носи държавата поради неадекватни действия на цяла дузина различни органи. Оттук нататък държавните органи трябва да спазват Конституцията”, обясни Марков.
Според него, става дума за това, че вложителите са защитени от българската конституция неограничено. И сега държавата е тази, която трябва да направи анализ на действията на своите органи и длъжностни лица по време на тази криза и да отговорят адекватно на прякото действие на българската конституция. В противен случай по съдебен ред хората, юридическите лица ще си търсят правата.
"В тази хипотеза следва да се приложи не само банковото законодателство, което защитава в определен размер вложителите, Конституцията, която защитава неограничено всички, които са потърпевши от незаконни актове, действия и бездействия на държавни органи, а в случая пак казвам над 10 държавни органи и институции действаха погрешно, незаконно или бездействаха и с това способстваха за този кошмарен резултат. Моя призив е да се чете чл. 7 от Конституцията и да се направи анализ на всичко, което се случи. А то се случи пред очите на всички български граждани", заключи Георги Марков.
[quote#2:"today"]Звучи добре, но е против интереса на задкулисните играчи, съответно няма да се случи.[/quote]Всичко тези предложения звучат НАИВНО!
Докато не се промени КОНСТИТУЦИЯТА на Република България и прокуратура и следствие не излезат от съдебната власт България е обречена на БЕЗЗАКОНИЕ и АНАРХИЯ!
Без прилагане на законите, каквито и да са те който и да управлява, НЯМА ДЪРЖАВА!
Казусът КТБ разкри абсолютната политико-корпоративна зависимост на държавните органи и регулаторите.
Една жена на пазара ми сподели, че Иван Искров ще е в листите на ДПС за предстоящите избори.
Усукванията на БНБ в последните две седмици и странната промяна на решенията говорят за едно: правят се опити отново да ни отупат с няколко милиарда.
Гледам нещо не ви кефат конституционните текстове, а другаре. Пролетарски привички, кво да правиш. Нема нищо, европейския съд в Люксембург ще се заинтересува!
Няма нижда от хиляда индивидиуални дела- едно решение стга и нео-НРБ ще трябва да плаща и морални щети. От ваште бачкаторски жоблета, нали се сещате?
Прилични предложения с изключение на точка 7.
Първо - данъкът не е премахнат (има си го и сега, но е 8%)
Второ - тази точка няма никакво отношение към кризата в момента
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.