Ако разкритията за това как Корпоративна търговска банка (КТБ) е била управлявана, използвана и прикривана бяха шокиращи и скандални, начинът, по който политическите сили опитват уж да разрешат проблема, е толкова обиден, колкото би било, ако пак номинират Пеевски за ДАНС.
Защо?
Защото покриването на мизериите в банката за политически поръчки има цена и тя ще бъде платена от данъкоплатците. Вместо БНБ и най-влиятелните политици да се извинят (в този ред), да опитат да ограничат щетата и да помислят какво да променят, така че това повече да не се случва, те правят точно обратното - отричат вината си, като крият размера на капиталовата дупка; мислят главно за това как да извъртят нещата, така че данъкоплатците да поемат всички депозити в КТБ и никой от близките им приятели да не понесе отговорност или финансови загуби; готови са да съсипят институции, законите, дори финансовото здраве на страната само и само да постигнат целта си.
Истината е проста. Няма разумни аргументи държавата да поема изплащането на депозити над гарантирания минимум. Няма. (Вижте защо.)
Вместо това има две други сериозни причини идеята за специален закон за КТБ да е все още жива. Първо. В тази банка неслучайни лица имат депозити над гарантирания минимум и тяхната способност да се борят за парите си е по-силна от защитните механизми на гражданското общество. И второ. Специалният закон ще създаде и специален ред, по който се назначават лицата, от които ще зависи разпродаването на активите и пазенето на тайните в КТБ. Да не забравяме, че все пак в тази банка са набутани мръсните ризи от три правителства насам.
С две думи, срещу интереса на гражданите по случая КТБ се е изправила една срамна коалиция, която видно от падналите маски през седмицата (все пак за едни милиони става въпрос), включва ДПС под строй и отделни социалисти, но най-вече тези, които играха играта на Пеевски през последната година
Питате за ГЕРБ ли? Ние също. Каква е истинската позиция на Борисов, защото без съмнение той решава по важните въпроси, ще разберем, когато всичко е свършило. Това, че бившият премиер и кандидат за бъдещ премиер преди седмица се изказа остро против поемането на всички депозити, и то с разумни аргументи, все още не означава нищо. По същия начин той не харесваше закона за банковата цензура, който БНБ и ДПС пробутват, но на депутатите от ГЕРБ на два пъти им се отплескваха ръцете и го гласуваха – първо в комисия, после на първо четене. Така на добилия миналия уикенд в социалните мрежи популярност хаштаг #нямадаплатим от разпадащия се парламент отвърнаха #щеплатитеищемълчите.
Как Борисов ще играе по случая КТБ е най-близкият важен стрес тест за това участва ли все още ГЕРБ в срамната коалиция. Предвид социологическите прогнози, че това ще е лидиращата партия след изборите, въпросът е важен, нали.
Ако разкритията за това как Корпоративна търговска банка (КТБ) е била управлявана, използвана и прикривана бяха шокиращи и скандални, начинът, по който политическите сили опитват уж да разрешат проблема, е толкова обиден, колкото би било, ако пак номинират Пеевски за ДАНС.
30 коментара
Златния пръст на Борисов - за странните закони подготвени за гласуване в този парламент през идващите няколко дни от работата му - кое копче ще се натисне от ГЕРБ и заради Кой?
Анализът е добър
Но независимо от това достатъчно голяма част от електората упорито желае да повери държавното кормило в ръцете на емоционално (и само емоционално ли?) зависим човек
Пилат Понтийски пасти да яде!
Отношението към случая КТБ е лакмус за истинността на реалните позиции на всички политически партии и обществени фигури, поднесен даром от капризите на историята на българския гласоподавател. Дали той,гласоподавателят, ще се възползва от това в деня на изборите е друг въпрос.
Преди един месец, когато банка пусна кепенице, а БНБ и други разправяха, че абсолютно всички влогове и депозити ще бъдат изплатени, аз писах, че КТБ няма да се отвори на 21 юли. По простата причина, че държава няма да фалира военни, болници, общини, приятели и приятели на приятели, чиито влогове не се покриват от ФЗВБ. А ЗА ВСИЧКИ ПАРИ НЯМА. Ако, случайно, на 21 юли ще отворят КТБ, то ще се окаже, че всеки от изброени и неизброени горе е пуснал искане за теглене на пари с дата 19 юни и първо ще изпълняват техните искания (по реда на постъпване). Големи фирми имат интернет банкиране и в първия половин час също ще изтеглят влогове, след което банката за втори път няма да има ликвидност и вече официално може да бъде фалирана, т.е. влогове до 100 х. Евро ще бъдат изплатени от ФЗВБ. И цялата тежест ще понесат дребните вложители с гарантирани влогове, които не са дерт на управниците и има да чакат. На мен ми нацикаха минуси и викаха, че това няма да стане. Да, ами... Сега Капитал пише същото.
С изненада установявам, че посерковците очевидно не помнят зимата '96/'97.
Може би е време за едно лято '14
Точна статия до последната буква! Заставам изцяло зад този текст! Няма как да се напише по-точно!
До коментар [#5] от "reniab":
Те съвсем наскоро заплюха и Капитал! От медията си позволиха да "осквернят" "Светинята" Костов! Написаха, че жената и дъщерята на Костов държали общо към милион в КТБ и затова Костов също се включи в призивите за "спасяване" на КТБ. За кратко време последваха над 500 (!!!) коментара, огромната част от които - хулене на Капитал и заплахи за спиране на четенето му! :)
След "Необратим институционален срив", "Срамната коалиция" е поредното точно попадение на Капитал.
[quote#4:"thepirineagle"]Отношението към случая КТБ е лакмус за истинността на реалните позиции на всички политически партии и обществени фигури[/quote]
Абсолютно вярно. И няма начин да не окаже влияние на избирателите. Мисля, че ще има изненади. Едно е да кажеш "аз съм прост и вие сте прости" и да се харесаш, съвсем дрого е с действията си да покажеш, че "вие сте прости и ще платите". :D