

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Колкото и тривиално да звучи, но от Реформаторския блок се очакваше да има реформаторско и свежо поведение в блатото на българския политически живот. Принципите да са на първо място, да има по-малко политиканстване, а дребните дрязги да бъдат потушавани тихо, без да дразнят избирателите. Това за жалост се получава трудно и вместо това скърцането в коалиционните взаимоотношения често заглушава опитите Реформаторският блок да излезе с по-ясна визия пред избирателите.
Последният пример с преговорите със "Зелените" за разширяване на коалицията е особено показателен. Еколозите са труден партньор - решенията им се вземат хаотично и непредвидимо, често поддържат до крайност някои от своите принципи, което е похвално за неправителствена екоорганизация, но вредно за всяка партия, която се стреми към парламента. За да си партнираш в политиката, понякога е важно да се избира по-важният от няколко приоритета. Преди половин година, когато те напуснаха блока, за да участват самостоятелно на европейските избори, мнозина в Реформаторския блок си отдъхнаха.
Но коалиция между партиите в Реформаторския блок и "Зелените" би трябвало да е едно от най-естествените неща. Всички бяха активни участници в миналогодишните протести, всички изпитват зле скрити подозрения към ГЕРБ и лично към Бойко Борисов и най-вече олицетворяват една или друга ниша от по-модерната част от обществото.
Скандалът, който се разигра тази седмици между тях, е особено грозен. В него не става дума за принципи, а за пари. Опитите на част от политиците от Реформаторския блок да накарат "Зелените" да платят пълните разходи за кампанията си, но да им дадат само малка част от държавната субсидия при влизане в парламента, са нелепи. Ако не са искали коалиция, по-добре е разговори да не са започвали изобщо. Освен това скандалът напомня и за други провалени коалиции в последните години, в които, поне публично, на повърхността излизаха финансови противоречия. Липсата на "Зелените" може да коства на Реформаторския блок поне едно депутатско място, както и присъствие на поне един "зелен" в следващото Народно събрание.
Шумотевицата, която направиха "Зелените", пък вреди и на двете формации. Еколозите си изграждат имиджа на вечните скандалджии, с които едва ли някой сериозен играч ще иска да си партнира оттук насетне. А върху Реформаткорския блок е лепнато петно, което не помага. Ако то навреди на реформаторите, "Зелените" ще се окажат без единствения си естествен съюзник и съвсем самотни във воденето на екополитики.
18 коментара
Както се казва "има място за подобрение!"
Може да използват простата формула (субсидия / брой депутати от РБ ) * брой депутати от съответната партия в РБ. Не е сложно. :)
Зелените бяха най-добрия тест дали РБ са израстнали. Провалиха се.
Надявам се да не се чува толова често "...от Реформаторския блок се очакваше да има реформаторско и свежо поведение в блатото на българския политически живот."
Пазарлъците за директна цена на депутатско място не звучат особено реформаторски. РБ все повече изглеждат като да предлагат просто смяна на персонала, а не на модела. И жалко за всичките протестиращи и ранобудни, които не успяха да излъчат политическо представителство.
Зелените може и да страдат от своите догми, но докато принципното отстояване на идеи се описва като недостатък, няма да сме готови да скъсаме с олигархичния модел. Ако сините бяха като Зелените, досега да бяхме забравили за мутрата, обръчите и агентите. Ама те - със сметки в КТБ и ценоразпис на местата...
Чудя се, как все още има умни грамотни хора, които да се вързват на интригите на РБ и вожда им в Драгалевци? Нима не виждат, че до всяко сдружение, партия, коалиция, до която се е допряло пръстчето на Костов, е мъртво? Зелените/изключвам мародера Белев, ли как му беше името/ да си отстояват идеите, ако имат близки съмишленици в дясно да се координират, но с отломките на СДС нямат работа.
До коментар [#5] от "chichka":
И аз се чудя как може да има грамотни хора да вярват на шмекера от Банкя закойто ако не е той начело нищо друго не съществува.
РБ е най-големият му кошмар , защото не може да ги купи.
В материала липсва препоникамъчето на конфликта:
Реформаторският блок продава депутатски места за пари. Пари, осигурени от самия кандидат или от негов/неин спонсор - не е нужно да са от партията му/й. А после тия пари будещият депутат трябва да си изработи с услуги към щедрите спонсори, нали така?
Чиста пробо откупуване на постове, както правят ДПС/БСП/Лидер/НДСВ/ДБГ. А също и в Османската империя преди време, помним, чели сме книжки за време оно.
Пита се колко са дали водачите на листи на РБ? Колко даде д-р Борислав Великов за парите, с които "финансира кампанията на РБ в Монтана", по неговите думи? Колко дадоха разни файтонджийски партии без членска маса, че да ги приемат в РБ - БНД, ХДП, ОЗ, разнуте люспи от НДСВ ?
то пък какви реформатори, са се наместили в този блок
И отново - да се забрани държавната субсидия за партиите. Като си корназ да управляваш - вади си личните пари и прави предизборна кампания. Покажи, че си национално отговорен. Като нямаш пари и се продаваш на олигарси и мафия - Белене е празно, чака попълнения.
До коментар [#7] от "Barbarossa":
+ е от мен. Не си ли разбрал, че в този форум се подвизават само хранениците на бившите СДС-та, костовисти и високоинтелигентни хора, които предпочитат света да загине, но не и да управлява някой по-прост, но хитър и прям човек. Апологетите на РБ са готови война да водят, ако някой различен от Костов каже, че 2+2 е = 4. Не може друг да го казва, само когато РБ и Костов го кажат, тогава е вярно!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.