В последните дни беше изиграна баналната вече за правителство начело с Бойко Борисов коледна мелодрама за пенсионерите. В петък финансовият министър Горанов заяви: "Коледни добавки за пенсионерите тази година няма да има. Всеки има право да е добър, когато го прави със свои средства. Аз благороден с чужди средства не искам да бъда."
В събота социалният Калфин продължи: "Вярно е – в тази актуализация е много трудно да се намерят допълнително средства, но все още се търсят възможности и резерви."
А във вторник от премиера Борисов дойде евтиният полухепиенд: "Поех ангажимент да дадем по 40 лева на пенсионерите с пенсии до 286 лева, това са около 1 300 000 пенсионери... защото те го заслужават. Това са 50 млн. лв. - не са малко пари в тази финансова криза, но когато заради това пагубно управление милиарди заделяме, за да спасяваме банки, абсолютно са прави да кажат: "А Коледата как да я посрещнем?"
Възможно е след известен размисъл всички пенсионери да получат добавка, може и по-малка като размер, така че да има и цял хепиенд.
Сюжетът напомня един стар виц. При робите - гребци на фараонската галера, дошъл пратеник на властелина, за да им съобщи специалното меню за този ден. "Първо - супа топчета", казал. "Ура", отговорили робите. На второто - "по две пържоли", възкликнали още по-радостно, а на десерта - "крем карамел", изпаднали в еуфория. "А после фараонът ще кара водни ски", приключил пратеникът.
Общо взето така се съотнасят "50 милиона не са малко пари" спрямо "милиарди заделяме, за да спасяваме банки" в обяснението на Борисов, който отново не уточни кое "пагубно управление" има предвид.
Междувременно в тази посока същия ден се натрупаха интересни твърдения. "Управителният съвет на БНБ и гуверньорът Иван Искров трябва да поемат моралната отговорност за случилото се около КТБ", обяви пред бTV Менда Стоянова от ГЕРБ, председател на временната комисия по бюджет и финанси. "Не споделям много прехвърлянето на отговорността върху БНБ. Какво значи централната банка дали е действала правилно... Защото примерът от глобалната криза показа, че регулаторите никъде не свършиха добре работата си, като започнем от САЩ", контрира бившият премиер Орешарски чрез БГНЕС.
"Дадохме мандат на правителството за поемане на външен дълг до 3 млрд. лева. Този вид заем е по-малко ликвиден и по-скъп, но при по-малко ликвиден инструмент е нормално да бъде по-скъп", разясни Петър Чобанов, бивш финансов министър от БСП в кабинета на Орешарски, сега депутат от ДПС.
"Няма да подкрепим предложението. Когато се говори за КТБ, необходим е катарзис като политическа и наказателна отговорност. Не може да се емитира дълг от 3 млрд. лева, без да сме казали на българските граждани защо. Единствената ваксина е истината" - ако сте решили, че това са думи на някой представител на Реформаторския блок, лъжете се, изрече ги лидерът на ДПС Лютви Местан.
Ако се чудите на разминаването между Чобанов и Местан, няма такова - ДПС, което ще е най-облагодетелствано от ускоряването на "хепиенда" с КТБ, ще си достави удоволствието да гледа сеира на коалицията от желаещи, които ще гласуват в пленарната зала трите милиарда "по-малко ликвиден и по-скъп" нов дълг. А паралелно ще започне и делото за фалита на банката в СГС.
С други думи, и в нашия случай фараонът ще покара водни ски, но наградата за гребците данъкоплатци ще е само поредицата от институционални зрелища. Дори разходите по пуканките ще трябва да си поемат сами.
В последните дни беше изиграна баналната вече за правителство начело с Бойко Борисов коледна мелодрама за пенсионерите. В петък финансовият министър Горанов заяви: "Коледни добавки за пенсионерите тази година няма да има. Всеки има право да е добър, когато го прави със свои средства. Аз благороден с чужди средства не искам да бъда."
В събота социалният Калфин продължи: "Вярно е – в тази актуализация е много трудно да се намерят допълнително средства, но все още се търсят възможности и резерви."
31 коментара
Така и не стана ясно защо държавата ще тегли заем, а не директно фонда. Може би на държавата и отпускат по-бързо, а времето напредна, само че, извинете, къде ПАК бляха всички досега? За недостига във фонда се знаеше през цялото време. И другия много важен момент е коя дата ще обявят за начало на несъстоятелността, защото фонда би могъл да претендира, че цесиите са невалидни. То затова беше и интригата със "случайния избор на съдия". По принцип трябва да се промени закона и да се добави, че в банка, поставена под надзор, не може да има цесии.
Boiko pak pochna - s chujda pita pomen...
Публикувано през m.capital.bg
"Защото примерът от глобалната криза показа, че регулаторите никъде не свършиха добре работата си, като започнем от САЩ"
Приложиха идеята ли? Може да се каже, че се справиха добре. На мен колко ще ми струва........... да почна да събирам
Изненадан съм, че никой от публиката не се замисля колко много пари са тези 3 000 000 000 лв!!
Ако един среден клас автомобил струва около 25 000 лв - това са 120 000 нови коли!
Ако средната заплата за страната е 850 лв - това е заплатата за 294 118 години!
О.К. Въпросът не е в кредита като такъв, а в какво ще се инвестират парите.
Няма да е в образованието.
Няма да е в здравеопазването.
Няма да се предприеме реформа на разплутата съдебна система.
Няма да се реформира загиващата пенсионна система.
Няма да се подобрява икономическия климат и няма да се отварят нови работни места, т.е. няма да има ръст на доходите.
Къде ще отидат милиардите, тогава?
Преимуществено в закъсали банки... Наливане в каци без дъно...
Ниска била избирателната активност... Е, плащайте тогава, като оставихте циганите и турците да избират вместо вас!
Цитат
"Дадохме мандат на правителството за поемане на външен дълг до 3 млрд. лева. Този вид заем е по-малко ликвиден и по-скъп, но при по-малко ликвиден инструмент е нормално да бъде по-скъп", разясни Петър Чобанов."
Ще следя следващите дни какво е искал да каже Чобанов. Защото дали е скъп един заем и ли не, не се определя в парламента.
е какъв гаранционен фонд има? В това чудо пари няма,нали всяка банка трябва да прави отчисления и сега изведнъж няма не разбирам нещо,къде са отчисленията
До коментар [#1] от "today ;)":
Цесиите са договор по които банката не е страна. Датата на несъстоятелността е бе значение. А новия закон не може да влиза с дадна датя защото няма да мине в евро съда.
До коментар [#4] от "D-r D":
Ще върнат парите на хората . Много си зле
Не ви ли е срам? Не го мотайте толкова - нещо за пенсионерите или отрова за мишки?
До коментар [#7] от "hellwitch":
Когато поставят банката под надзор тя вече не функционира нормално, съответно би трябвало и цесиите, които иначе са нормална процедура, също да не могат да функционират. А като обявят датата на несъстоятелност то следва вече да се разпорежда фонда, след като той ще изплаща и после ще си възстановява платеното от въпросните кредити. Закона трябва да се промени за в бъдеще, не казвам да опитват да вкарват нещо със задна дата.