Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В избирането на Комисията по енергийно и водно регулиране тази седмица има три добри, но няколко много лоши новини. На фона на престоящите сериозни промени на енергийния пазар в България това е притеснително.
Първата добра новина е запазването на част от ключовите експерти в регулатора - на сегашния председател Светла Тодорова и Евгения Харитонова. Те изнесоха на гърба си опита за нормализация в електроенергетиката и понесоха доста незаслужени обиди. Избирането на депутата от ДСБ Иван Иванов за председател на КЕВР също е похвално. Въпреки дългата му политическа кариера дори политическите му противници признават, че е почтен - доста рядко качество сред политиците в България. Последната добра новина е, че зад КЕВР има някакъв политически консенсус - само БСП и "Атака" бяха против, което ще позволи на регулатора да има малко повече стабилност.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Всичко е политика в БГ и то от най - гадната. Новия орган идва с " МИСИЯТА " да не повишава цената на тока. И повтаряна хилядократно тази мантра ще хване дикиш.
Само ще спомена продължаващия спад на цената на петрола. Умните са си направили изводите. А останалите да продължават с пиенето на студена вода и живуркането. И да не се притесняват, партиите мислят за тях. :-) Все пак са гласоподаватели. Няма да ги оставят съвсем от глад да умрат.
[quote#0:"статията"]Стигна се до комичния случай един от предложените от Патриотичния фронт експерти откровено да си признае, че не разбира много как работи регулаторът. [/quote]
Тъжно, тъжно, тъжно!
До коментар [#1] от "demos20002000":
[quote#1:"demos20002000"]
Само ще спомена продължаващия спад на цената на петрола. [/quote]
И какво е общото между цената на петрола и цената на тока? На петрол и дериватите му са пренебрежимо малко централи...
Отлична статия. С малко думи и подходящ пример, се отразява един от ОСНОВНИТЕ НЕДОСТАТЪЦИ на управлението на Бг., през последните години:
- РЕШЕНИЕ на управляващите: ДКЕВР трябва да бъде НЕЗАВИСИМА институция. Членовете й ще се избират от НС, на основата на КОНКУРС за РЕГУЛАТОРОСПОСОБНОСТ, ЗНАНИЯ и ОПИТ.
- ИЗПЪЛНЕНИЕ на РЕШЕНИЕТО:
1. "Първата добра новина", е в синхрон с РЕШЕНИЕТО на ГЕРБ;
2. Името се променя на КЕВР;
3. НЯМА КОНКУРС, а ИМА КВОТЕН ПРИНЦИП - ЗАВИСИМОСТ на бройките в КЕВР от БРОЯ на депутатите в различните партии в НС. "Кандидатите не минаваха на минимален тест. Бяха пренебрегнати по-добри предложения, само защото са от БСП. Номинираният от БДЦ (партията на Хр. Ковачки), е в КОНФЛИКТ на интереси";
3. Споделям мнението на автора, че "смисълът на публичната процедура е конкуренция на идеи, но очевидно това не работи в България". Ще си позволя да добавя, че имаше УПРАВЛЕНИЯ, при които не беше така. Един от примерите е МАНДАТА 2001-2005 г.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.