За по-малко от седмица сюжетът със законодателните промени, даващи право на прокуратурата да се намесва в частни сделки, съвсем заприлича на театър на абсурда.
Припомняме.
"Хрумката" беше лансирана от премиера Борисов, който с носталгия си спомни за това как в гражданското правораздаване по времето на Димитровската конституция прокурорът е имал правомощието да спира сделки. И след среща с "прокурорите и службите" бяха изготвени промени, които "да спрат източването на КТБ".
Няколко дни по-късно волята на премиера беше материализирана в два законопроекта, които предвиждаха промяната на три закона - Гражданския и Наказателно-процесуалния кодекс (ГПК и НПК) и Закона за съдебната власт (ЗСВ). Вносителите бяха тип асорти - подсъдимият Цветан Цветанов, националпатриотът Валери Симеонов, подписалото се под него юридическото острие на ДПС Четин Казак и сестрата на Христо Ковачки.
Единомислието на народното представителство остана абсолютно непробиваемо за критиките на юристите и всеобщото притеснение, че промените не само противоречат на базови принципи в правото на собственост и защитата на човешките права, но и създават изключително опасно оръжие, което ще доведе до концентрация на власт в ръцете на главния прокурор, чиято институция ще може да влиза без проблем и когато си иска в стопанския оборот и на практика да го контролира.
Проектът пое по скоростната законодателна писта и в петък текстовете бяха в пленарната зала, за да бъдат гласувани на първо четене. Изненадващо обаче Цветан Цветанов реши да оттегли законопроекта, предвиждащ промени в НПК и ЗСВ. Това станало, след като премиерът, по собствените му думи, се обадил на бившия вътрешен министър, който веднага изпълнил нареждането му.
Тази седмица започна със среща между Бойко Борисов и Сотир Цацаров, съобщение за която беше разпространено от пресцентъра на прокуратурата. От него пък стана ясно, че Цацаров вече е сред основните критици на промените, а Борисов е "споделил напълно аргументите на главния прокурор". И така се стигна до идеята в сделките да се намесва финансовият министър.
Вече от новата си позиция Сотир Цацаров се срещна с представителите на работодателски организации. "Главният прокурор - уведоми ни пресцентърът на държавното обвинение - запозна гостите с измененията в ГПК, както и с резултатите от проведената по-рано среща между него и министър-председателя."
Така излиза, че според неформално действащите правила в България няма никакъв проблем "служби и прокурори" (изпълнителна и съдебна власт) да пишат на коляно с премиера законови текстове с противоречиво качество, които още на другия ден да се засилват по бързата парламентарна писта, а на по-следващия да се оттеглят. В тази институционалната вакханалия главният прокурор играе нещо средно между говорител на премиера и представител на законодателната власт в процеса на общественото обсъждане.
Хронология на събитията обаче показва големия проблем - българските държавници имат някакъв собствен наръчник за законност вместо конституцията. Както и че идеята за разделението на властите, макар и на 250 години, тук не е базов принцип на управлението, а фасадна постановка за неговата демократичност.
За по-малко от седмица сюжетът със законодателните промени, даващи право на прокуратурата да се намесва в частни сделки, съвсем заприлича на театър на абсурда.
Припомняме.
3 коментара
Оставете частните инвеститори да налеят някой лев в тая държава
Тези промени се правят единствено с цел преследване на лични интереси. Явно Пеевски не се нуждае от стола на шеф на ДАНС, за да диктува в тази държава. Повече от жалко!
Буда и Доган са главата на мафията, която притежава България, Цацата е само пионка !!! Един много смел човек казва истината в това видео !
ature=share
https://www.youtube.com/watch?v=Au7ACxAwhb0&fe