Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В последната седмица повече внимание е фокусирано върху това коя партия какво печели и губи при напрегнатите преговори за промяна в конституцията. Дали реформаторите са отстъпили прекалено много, дали ДПС е победено, или е влязло в коалиция с ГЕРБ. Тези анализи, разбира се, са важни, но от прекаленото вглеждане в детайлите малко се загубиха очертанията на голямата картина - защо са необходими всички тези усилия.
Всички големи проблеми в България днес могат да бъдат проследени до съдебната система. Липсата на справедливост създаде усещането за безнаказаност в обществото. Корупцията например днес е толкова голяма, защото почти няма човек, който да е осъден за това престъпление. Това продължава толкова дълго време, че този рак се разпространи на всички нива в държавата и се институционализира. Днес корупцията трябва да преследва корупцията. А също и корупцията трябва да реформира корупцията, която да преследва корупцията. Нещо повече - ключови постове в съдебната система бяха завладени от организираната група, която се опитва да подчини държавата на своите собствени цели. Пробитите магистрати са безценна помощ в превземането на фирми, наказването на противници, включително и за пряко влияние върху правителството и парламента. Скапаната съдебна система е основната причина България да е бедна и недоразвита държава в икономическата и политическата периферия на Европа. Тя е основната причина кражби като КТБ да са възможни. Тя е причината Пеевски да е възможен и успешен. Защото заради нейното престъпното бездействие в България успяват много по-лесно хората, които нарушават правилата, а не тези, които ги спазват.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Още нещо важно се случи. На всеки много ясно му стана кой точно е против промените. А когато излезеш на светло до такава степен, връщане назад няма. Може да не е в това правителство, но нещата ще се случат.
Тази статия ми напомня за израза "говори, говори, но нищо не каза". Така и не разбрах от прочетенето конкретно, защо трябва да бъдат направени промените. И по-скоро, кое точно в съдебната система или конституцията трябва да бъде реформирано, за да бъдат затворените така наречените "вратички" и да се спре с корупцията. Нищо против автора, но доста повърхностен анализ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход