Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В "Странният случай с доктор Джекил и мистър Хайд" добрият д-р Джекил прави зловещ експеримент със себе си и се превръща в садистичния мистър Хайд. Нещо подобно се случва през последните 20 години и с българското образование. Докато взимащите решения за държавните политики правят неуспешни опити за промени в публичните училища, чието средно качество продължава да се влошава, част от системата се замества от паралелна реалност - тази на частните уроци (виж повече).
Родителите нямат доверие в учебните заведения и вече по инерция записват децата си на допълнителни занимания, особено по английски, български и математика. Тази практика генерира десетки милиони годишно, но отчасти остава в сивата икономика. Отговорните държавни институции отказват да забележат този пазар, който всъщност е функция от основните недостатъци на официалното образование - неадекватна учебна програма и методи, липса на индивидуален подход към учениците и сгрешени измерители за качество. Подхранва се и от постоянно роящите се изпити за вход в т.нар. елитни училища, заради които дори първокласници вече се изпращат на частни уроци.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
"..Ако останат в България, подрастващите ще живеят в общество, в което 40% от 15-годишните са функционално неграмотни по математика и по български език.."А малко по подробни данни за това?Анализ по етнически групи, регионален принцип,уточнение на критериите за функционална неграмотност(поне за нас, откъсналите се от родната действителност от много години..)Иначе, добре че има и мистър хайд(уци) и частни уроци, че
с тлъстите заплати и благодеяния за учителите от няколко поколение добрички доктори джекиловци, хората явно трудно свързват двата края .
Училището осигурява необходимата база от знания, до към 5-ти клас, а след това е излишно. След 5-ти би било добре да учат децата на финансова грамотност. Да. Тя е неразделна и основна част от живота.
Ако въобще работят.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.