Вече осма година българския капиталов пазар продължава да дълбае нови дъна. Освен липсата на прозрачност, ликвидност, качествени компании и нови дружества, чиито акции да привличат интереса на инвеститорите, като причина за това единодушно се сочи и наличието на спорни регулации.
Решението на Комисията за финансов надзор (КФН) да не допусне производителя на десерти Roobar до борсата заради дребни пропуски в проспекта е странно и притеснително, но едва ли изненадващо. Защото не е прецедент - през последните години финансовият регулатор често забавя и връща проспекти на нови и интересни компании - "Спиди", "Сирма груп", облигации на "Кредисимо" и др. Те са сред малкото, престрашили се да излязат на борсата напоследък.
За сметка на това без проблем се допускат дружества със спорна репутация, липса на всякаква история и често с налудничави проекти. Достатъчно е да си спомним за "Енергони" - компания без дейност, но с проект за иновативна вятърна технология, чиято пазарна капитализация в един момент достигна милиарди след сделки между свързани лица, което успя да я вкара и в борсовия индекс BGTR30. В момента се е устремила се към фалит според собственото й ръководство.
Да не забравяме също, че КФН допусна преди година и половина до публично предлагане (провалило се впоследствие заради липса на интерес) и акциите на ЦСКА - още тогава клубът беше декапитализиран, с огромни загуба и задължения, а преди дни беше обявен и в неплатежоспособност.
Работата на финансовия регулатор е да защитава правата на инвеститорите и акционерите от злоупотреби, както и да следи за прозрачността на пазара и емитентите. Очевиден е обаче двойният стандарт на КФН в отношението му към участниците на пазара, да не говорим, че много борсови компании през годините са били оставяни да се държат абсолютно непублично и откровено да се гаврят с акционерите. Емблематичен пример за това е прехвърлянето на ключовите активи на "Холдинг Пътища" преди време, без санкцията на общото събрание и пред очите на регулатора.
Спорните му практики и прилагането на двойни стандарти винаги са били проблем за пазара. С бавенето, връщането и отказите на лицензи обаче КФН рискува да откаже и малко останали ентусиасти, решили да се финансират през фондовата борса, и така да ускори агонията й.
Вече осма година българския капиталов пазар продължава да дълбае нови дъна. Освен липсата на прозрачност, ликвидност, качествени компании и нови дружества, чиито акции да привличат интереса на инвеститорите, като причина за това единодушно се сочи и наличието на спорни регулации.
15 коментара
И всичко това се случва с услужливата подкрепа на Мирудиев изцяло в полза на Пееф и сие!
Да де, коментирах в една тема по-рано от днес или вчера, че за нещастие Булгартабак е блу чип, а не се допускат компании като производителите на Рообар.
Трябва да се именуват Маврубар ли, знам ли.... трагична история
все още съществува политически кръг, който не желае по никакъв начин да не се случи действителното интегриране на страната ни в нормалния европейски икономически свят. Затова го и крепят Мерудиев.
Смейте се вие, ама ... сега китайския милиардер като набере няколко милиарда от борсата ... да видим кой ще се смее последен! :-(
Абе на Мавруда кога му изтича мандата?
Публикувано през m.capital.bg
За съжаление, КФН е основният фактор за състоянието на пазара, а това не виждам как ще се промени, докато на власт са герб. Както се вижда те си го крепят, както крепяха искров. Нали фокусът е да се краде от еврофондовете през подизпълнителите на магистрали и зали. Борсата не е за да се развива икономиката, а да се преоценяват портфейлите на ПФ и да се прави крос-финансиране в холдинги с добра репутация.
[quote#5:"orchis"]Абе на Мавруда кога му изтича мандата? [/quote]
Юни 2016 г. според сайта на комисията, но въбще не съм сигурен дали другите престъпници в парламента няма пак да си го изберат - не знам дали за тази позиция има ограничение на броя мандати.
Не са приели офертата Мавърска, как да ги пуснат на борсата.... Другите приеха, и ги пуснаха...
След като Деформаторите отказаха да свалят ГЕРБ заради отказа му да свали Мавродиев, отговорността отива при Деформаторите!
Чувствам се длъжен да добавя към списъка на безумните публични дружества и Зърнени храни АД.
Част е от групата на Химимпорт, врътка акции между свързани дружества, откъдето идвата печалбата, която явно е само на хартия.
Отчетите на Зърнени храни се бавят най-редовно.
За КФН обаче проблеми няма...