Ще каже ли България скоро "довиждане" на ЕС?
Независимо от референдума във Великобритания ЕС ще се промени, и то сериозно
Три години след масовите протести срещу мафията, която (беш)е превзела държавата, България е същата. Опитите да се промени радикално съдебната система - да се върне усещането за справедливост, се провалиха. Няма нито един наказан корумпиран политик. Мутрите пребиват хора по улиците, враждуващи банди се стрелят между почиващите по морето, въоръжените грабежи се увеличават. Ключови за бизнеса и икономиката регулатори като КЗК и КФН продължават да са под политически контрол и по всичко личи, че ще останат. Държавните поръчки се раздават по същия начин както преди.
Този политически и държавен разпад не можеше да дойде в по-неподходящ момент. Европейският съюз е разклатен от толкова много проблеми, че в следващите месеци и години ще се превърне в нещо съвсем различно. Независимо какво се случи на референдума във Великобритания, противоречията вътре в ЕС са толкова големи, че в най-добрия сценарий той ще се раздели на две - ядро и периферия. В ядрото ще останат част от силните западноевропейски държави и тези от Източна Европа, които през последните години направиха смели и дълбоки реформи. В периферията ще останат друга част от богатите западноевропейски държави и тези от новите членки, които не успяха да се променят. Сред тях със сигурност ще е и България.
Ние ще бъдем там не защото имаме принципни противоречия с Брюксел и смятаме, че се оправяме по-добре сами, както например Великобритания или Дания. Не, България ще бъде оставена извън клуба на първокласните държави просто защото не й е там мястото. И това ще е напълно заслужено. Приемането ни в ЕС още от самото начало беше компромис - доверие в аванс, че ще се развиваме в правилната посока. Вместо продължаване на реформите обаче българските политици отвориха широко уста под кранчето на еврофондовете и започнаха да предлагат все по-неубедителни имитации на промени. Сега ще плащаме цената за всичко това. Периферията на ЕС означава, че България по-лесно ще може да бъде определена като рискова и безперспективна. Тя ще бъде по-малко привлекателна за чужди инвестиции. Ще си останем бедни.
Оставането в периферията на ЕС не е единствената лоша новина. Днес повече от всякога през последните години България има нужда от политическо лидерство, което да намери верния път между кризите в Европа от запад, агресивната Русия от изток и авторитарната Турция от юг.
Да сте чули някой да говори за това?
Още по темата
Чуждите инвестиции са двойно по-малко от миналата година
Добрата новина е, че растат вложенията в дялов капитал за сметка на краткосрочните заеми от чужбина
19 юни 2016Коментари Daily 11 юни - Катарзисът "Пеевски" ще е фалшив
И още: Томислав Дончев: Няма как с фонда на фондовете да се повтори КТБ; Бездействието по ромската интеграция може да породи цунами
11 юни 2015Коментари Daily 8 юни - Новият строй: комбинация между царизма и комунизма
И още: Лицето Д.П. и срамът на България; Коалицията БОСТАН срещу гражданите; Борисов: ПФ и РБ да благодарят на ДПС
8 юни 2015
И още: Лъжата е по-силна и по-шумна от истината
10 дек 2019, 974 прочитания

И още: Ченгетата искат пак да сме в съветска орбита; Производството ни е с все по-висока добавена стойност
9 дек 2019, 5937 прочитания
10 дек 2019, 2333 прочитания
10 дек 2019, 2315 прочитания
10 дек 2019, 1636 прочитания
10 дек 2019, 1292 прочитания
10 дек 2019, 1252 прочитания
Заявките на министър Петър Москов силно се разминават с публичните факти