Великобритания направи своя избор, сега трябва да управляваме последствията
Въпреки целия драматизъм на ситуацията няма смисъл от вайкане
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В петък цяла Европа, а донякъде и целият Запад се събудиха в напълно различен свят. Бунтът на 52% от гражданите на Великобритания срещу собствените им елити започна да пише нова глава в европейската история. За националистите в Обединеното кралство това може и да звучи тържествено, но техните надежди, както става обикновено с популистите, са кошмарът на здравомислещите. Успехът на повърхностната политика във Великобритания може да запали опасна верижна реакция из целия съюз, която да доведе до излизането на други държави от него. Дори и това да не стане, съюзът, към който България се стремеше толкова много, ще се промени необратимо.
И това е донякъде логично - когато в Лондон и София се говори за ЕС, сякаш става дума за два различни съюза. Жителите на Острова, които гласуваха за Brexit, не харесват нищо от това, което българите искат от ЕС - европейските фондове, контрола над политиците, свободното придвижване, привидната равноправност на страните.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
"Успехът или провалът ще зависят изцяло от нас." Добро утро. (Добър вечер). Винаги е било така. Преди се оправдавахме със СИВ, а сега с ЕС. Проблемът ни обаче е, че загубихме националния стремеж за просперитет от преди 110 години и се оставихме на популизма. Затова и не трябва да коментираме дали британците са "тъпи" или са "ебаси пичовете" защото: https://mobile.twitter.com/cipisec/status/746235995348054017?ref_src=twsrc%5Etfw
Добра редакционна статия на Капитал - казва очевидното. Стига да можеше да ни помогне и да го разберем.
Единствената ми утеха е, че дори когато ние българите се самоунищожим (което няма да отнеме още дълго), красивите планини, полета и море ще продължават да са там.
Всъщност Брекзитът ни е през оная работа , винаги сме се държали за пеша на Германия , както е казал поетът - винаги с Германия , никога срещу Росия ...
Какви са шансовете Великобритания да се раздели от съюза, ако цената за това е отделянето на Северна Ирландия и Шотландия?
Много добра редакционна статия, казваща #КАКВО? Обаче ми липсват отговори на въпросите #КАК? и #КОЙ? От редакцията имат ли предположения за отговорите им? За България става дума. Британците дще намерят редакционни коментари в Индипендънт или Файнешъл Таймс
Българинът е куче, ще се спави и с този проблем.
Никакъв бунт на масите срещу елитите няма!
Има дълбок разкол в самите елити - и английския, и американския по политиките, които трябва да се провеждат.
Има и отвратителна пропаганда на редица медии там (по най-лош комунистически маниер.)
Нима подръжниците на Брекзита - част от английски мултимилионери и милиардери са изразители на бунта на масите или милиардерът Тръмп е такъв изразител?
Наистина демагогията в тези медии е достигнала завидни болшевистки висини.
Да вземем и публичния образ на Брекзита - политическия в лицето на Борис Джонсън. Та той ли е типичния представител на масите - с богатите си родители и баща - висш чиновник в Еврокомисията в Брюксел?
Нима е загрижен за обикновения англичанин Джон или Смит с американското си поданство, с образованието си в елитарния колеж Итън, с членството си в крайно затворения и суперелитарен клуб „Бълингдън“. За пояснение - сър Ерик Андерсън (директор на Итън) отбелязва, че за разлика от Тони Блеър (бившият английски премиер) "Борис въобще не беше бунтар срещу системата." (пред БиБиСи)
Връзва ли се понятието представител на бунта на масите с най-близкото приятелство с принцесата на Уелс, с Чарлз Спенсър и др., че списъкът е твърде дълъг. Със съпругата му, която е съветник на кралицата?!
Връзва ли се кампанията "Брекзит" с 2.5 пъти по-голямото си финансиране (не от редовите англичани) с понятието "бунт на масите"? Връзва ли се с бунта на масите проведената медийна кампания за отцепване от Европа, където зад основните вестници са милиардери като "любителя на масите" Рпърт Мърдок?
Въобще такива митове за бунт на масите ми напомнят една знаменита мисъл за манипулацията "Населението не знае. Дори не знае, че не знае".
Имаме разцепление в елитите - от Вашингтон през Лондон и Берлин, та чак до Москва (там завърши по традиционния за тях начин - със затвори за милиардери или техни самубийства). Изпратени са пред тежка криза на националните и глобални политики и съответно пътищата за излизане от нея. И Брекзита е част от тази криза и решението на част от елитите в ущърб на другата им част.
Въобще простите обяснения са много удобни, лесно смилаеми и чудесно харчещи се, но по правило са неверни, когато се отнасят до сложни, многопластови явления.
До коментар [#7] от "Григор Лилов":
++++++++++++++
До коментар [#7] от "Григор Лилов":
Не сте съвсем прав. Т.е. отвън погледнато--абсолютно--но отвътре, субективно--масите именно го възприемат като бунт. Нищо че ги водят клоунски конкуренти на сегашния политически елит. Плебса си го възприема като шанс да покаже среден пръст на тия дето се мислят че са по-добри от тях...
Още Оруел го е описал--всеки яхва енергията на плебейте опитвайки се да измести сегашния елит. Но плебеите са си убедени че са супер готини и как само го подават на елита и въобще...
Само им вижте коментарите под брекситски статии в Сън, Дейли Мейл, и Телеграф--те са 100% убедени че са честни, морални, трудолюбиви, и са завоювали историческа победа срещу разглезените педуги с висше.
[quote#9:"mirilai"]Не сте съвсем прав.[/quote]
Напротив. Бунтът на масите предполага бунт срещу елитите - всички. А тук една част от елита изманипулира масите срещу друга част от елита. По формата си това е бунт, но по същността си е обвивката, целофана, в който е опакована битката между части на елита и политиките им.
Извинете ме, че отговарям толкова късно, но сега видях коментара ви.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.