Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Един от аргументите за необходимостта от високи възнаграждения в държавната администрация и държавните компании е предположението, че те биха привлекли и мотивирали по-отговорни хора да поемат защитата на националните интереси. Това е логично съждение, тъй като работата само за чест и слава рядко привлича качествени служители. Високите възнаграждения обаче не са панацея. Показва го например случаят с БНБ, която допусна фалита на КТБ, след като поне пет години беше предупреждавана за тази опасност.
Има и по-фрапиращи примери. В случая с "Южен поток" (виж повече в текста Златните пешки на "Южен поток") заплатите не само не са мотивирали държавните мениджъри да стоят зад интересите на работодателите си. Високите възнаграждения, които те са получавали от смесената компания между "Газпром" и БЕХ (в някои случаи над 40 хил. лв. на месец), са ги стимулирали по-скоро да играят за руските интереси и за тези на строителите вместо за данъкоплатците.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.