Новият брой:
Чудото на езика

Проблемът на България е с качествените критерии

Еврото, валутният борд и банковият съюз

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Няма никакво съмнение, че темата за влизането на България в еврозоната е ключова. Управляващите през последните 10 години в различни конфигурации ГЕРБ, БСП и ДПС съзнателно я избягват, тъй като е свързана с неприятно за тях обяснение защо страната не може дори да кандидатства.

Принципът в еврозоната е: кандидатстваш, когато знаеш, че ще те приемат, за да няма политическо разочарование. Критериите, както в повечето клубове на ЕС, са количествени и качествени. Формално погледнато, България е финансово стабилна и отговаря на макроикономическите показатели. Проблемът е в качествените критерии - корупцията,липсата на законност и неработещите институции. Те са основната причина на страната да се гледа като на втора ръка държава, която не е в състояние ускорено да догони средните жизнени стандарти в еврозоната. По тази причина вече десет години нито една от "системните" партии не я споменава като основен приоритет в икономическите си програми - де факто това означава справяне с феномена "Доган, Пеевски, Борисов и Цацаров".


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    christoa avatar :-|
    christoa
    • + 12

    "Ако излезем от валутния борд без да влезем едновременно в еврозоната и банковия съюз, КТБ може да ни изглежда като финансов скандал в детска градина."

    Нередност?
  • 2
    kvitanov avatar :-|
    Bebeto
    • + 6

    При тези супер корумпирани политици Борда е единствената гаранция за стабилността на финансовата ни система и основно на банките. Причините за некандидатстването за еврозоната естествено е риска политиците да забият ножа в собственото корумпирано сърце с промяна на съдебна система и функционирането и, преструктуриране на държавни и общински структури, ликвидиране на корупцията и отстраняване на политиката от държавните структури не само на думи т.е. в армия, полиция, здравеопазване, образование и съдебна власт. Парламентът не е място за държавна служба , а място за престижно служене на държавата с цел просперитета на нацията!!! Който не го е разбрал рано или късно ще стигне до затвора, защото търпението на народа е изчерпано!!! Ако искаме Европа това трябва да стане веднага максимум за 2години упорита парламентарна работа, ако не ставаме държава от третия свят наравно с африканските бедни и терористични държави. България е в Европа!!! Политици, дерзайте!!!

    Нередност?
  • 3
    pur6ing avatar :-|
    pur6ing
    • - 8
    • + 3

    "Предлага се да дадем печатницата за пари в ръцете на корумпираните ни политици. Представете си докъде би стигнала фантазията на Пеевски, Борисов и Доган, ако могат да печатат пари и да рефинансират банки."

    Тази теза е много спорна, защото няма дискусия спазва ли се борда или не се спазва. Твърдят че се спазва, но кой смее да каже, че не се спазва. Ако Пеевски, Доган и Борисов имат фанатазия, какво им пречи борда. Той си е едно правило, което като че ли единствено се спазва. Не е ли странно това....Както БНБ проспа КТБ, така може да проспи контрола на борда.....

    А простата истина, която обяснява защо не се коментира приемането на еврото, а навремето Геният Дянков говореше категорично против него, е надеждата да могат да се откраднат пари по схемата отпреди 20 години, щото еврото не можем да го управляваме и ХИПЕРИНФЛИРАМЕ, ха ха

    Нередност?
Нов коментар