Доходите на всички щяха да са по-високи ако...
Някои от по-важните теми в новия брой на "Капитал"
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В това, че заплатите в България се вдигат толкова бързо (вижте тук и тук), има добри и лоши новини. Добрите са ясни - хората ще получават повече за труда си, това засилва вътрешното потребление и ускорява още повече ръста на икономиката. Има обаче и лоши. Увеличението на заплатите се случва, защото компаниите не могат да намерят достатъчно квалифицирани хора и конкуренцията за малкото останали вдига цената им. Това силно намалява едно от малкото конкурентни предимства тук - евтиния и квалифициран труд. Ако някой отвън се чуди дали да вложи парите си в България, той би бил склонен да преглътне корупцията и превзетата от организираната престъпност съдебна система с надеждата, че няма да попадне между шамарите им и ще спечели от ниските заплати. Когато доходите се увеличават, едно от малкото конкурентни предимства на България в момента изчезва.
Проблемът, разбира се, въобще не е в заплатите - те трябва да растат. Истинската драма е в това, че откъм държавата не се случва нищо. Корупцията се институционализира все повече с всеки изминал ден. Тя отдавна е норма, а не изключение и с времето за все повече хора даването и взимането на рушвети става напълно нормална практика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Е как в Лавка? Тва е ужас
Трябва да се увеличат доходите на българите.а не само да се пускат фойерверки https://www.youtube.com/watch?v=vCBR5qW6Tf0
Няма да мисля за чуждия инвеститор така, както той не мисли за мен. Искам си достойното и адекватно заплаще, а не подаяния. Парите си ги изкарвам с честен труд, а не с просия, затова много ви моля, не ми навирайте в носа проблемите на инвеститора, да се оправя. Щом е дошъл тук, в страна член на ЕС, ще плаща достойни заплати и няма да мрънка, не аз съм му препоръчал България като място за инвестиране. И стига сте пяли тая мантра за ниската производителност на труда, видиш ли, затова заплатите са ниски, алчността на собствениците е голяма и няма засищане. За тях хората, които им работят са разход, а не инвестиция и докато това мислене не се промени, нищо добро в заплащането не може да се очаква...
"Според него хората масово емигрират от България, защото не се чувстват защитени от държавата." - По-скоро хората се чувстват нападани или заплашвани от държавата или по-скоро от това, което все още прилича на държава. А за онези 200 хиляди забравете, неграмотните няма да свършат работа на бизнеса.
Отдава се прекалено важно значение на корупцията и съдебната реформа. Това са повече мантри и дипломатически клишета, чрез които от Запад ни отказват едно или друго по чисто политически причини.
По-важни фактори от гледна точка на инвеститорите, които ще неутрализират покачващите се заплати, са изграждането на транспортна и производствена инфраструктура, намаляване на бюрокрацията и административните процедури, адекватно образование, отговарящо на нуждите на бизнеса. Корупцията и проблемите в съдебната система се дължат повече на човешкия фактор, а не на некакви си липсващи реформи. "Реформи" не е вълшебна думичка, нито вълшебна пръчка. Проблемите ще се решат бавно и постепенно заедно с другото, но не от тех следва да се тръгне, то и не може.
"Проблемът не е, че няма достатъчна бройка работници, а че те нямат нужните сега умения. Решението на този проблем е ясно - трябва по-адекватно образование."
Нищо не е толкова ясно. Проблемът не е че няма работници с нужните умения, а че работниците с нужни умения не искат да работят за без пари. Дори образованието да започне да бълва подготвени кадри, то пак нема да намерят достатъчно квалифицирана работна ръка, просто защото всеки по-кадърен ще избега навън. Затова следва и подобренията в образователната система да вървят паралелно с увеличение на заплатите, а не да го изпреварва. Сред неколкото милиона емигранти има достатъчно кадри, които да захранят бизнеса на тоя етап, готови да се върнат.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.